Rolnicy z powiatów jędrzejowskiego i włoszczowskiego stali się ofiarami lipcowych nawałnic, w których stracili doroczne plony. Grad wybił zboża z dojrzałych kłosów i pozbawił ich zapasu pasz oraz słomy na kolejny rok. Tam nie było czego zbierać.
Zobacz także; Żniwa przerwane przez deszcz. Słabe plony na Opolszczyźnie [REPORTAŻ]
Straty w plonach przez nawałnice
Jak przypomina Małopolska Izba Rolnicza, gwałtowna burza i wichury spustoszyły uprawy rolników z powiatów jędrzejowskiego i włoszczowskiego w nocy z 13 na 14 lipca. Największe straty zostały odnotowane w gospodarstwach położonych na terenie gmin:
- Słupia,
- Małogoszcz,
- Nagłowice,
- Oksa,
- Sędziszów,
- Sobków,
- Meskorzew,
- Włoszczowa i Radków.
– Ulice zamieniły się w rwące potoki, grad oraz powalone drzewa uszkodziły domy, budynki gospodarcze, spichlerze, sprzęt rolniczy i samochody. Na wielu drogach powstały utrudnienia, a niektóre odcinki były nieprzejezdne. Porywisty wiatr zniszczył wiele domowych elewacji, dachów i ogrodzeń. Żywioł spustoszył uprawy – czytamy na stronie MIR.
95% strat w uprawach!
Z danych zgromadzonych przez MIR wynika, że w największym stopniu ucierpiały uprawy: kukurydzy, rzepaku i pszenicy. Straty w tych uprawach rolnych oszacowano na 95%.
Zbiórka zbóż na jesienne zasiewy
Rolnikom z powiatów jędrzejowskiego i włoszczowskiego potrzebna jest natychmiastowa pomoc, by ich gospodarstwa rolne mogły dalej funkcjonować.
W związku z zaistniałą sytuacją zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w imieniu rolników poszkodowanych podczas lipcowych nawałnic, które przeszły przez wymienione powiaty woj. świętokrzyskiego, zwraca się z prośbą do ROLNIKÓW Z CAŁEJ POLSKI o zorganizowanie pomocy w postaci zbiórki zboża siewnego pod jesienne zasiewy.
Rolnicy zainteresowani wsparciem kolegów z woj. świętokrzyskiego, których uprawy zostały zniszczone podczas lipcowych nawałnic, proszeni są o kontakt z:
- Wiesławem Cioskiem – głównym specjalistą OT ŚIR w Jędrzejowie; nr tel. 41 386 58 04; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
- ŚIR w Kielcach: tel. 41 341 10 68; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
oprac. Justyna Czupryniak www.tygodnik-rolniczy.pl
Fot: Sierszeńska