StoryEditor

Choroba niebieskiego języka: 5 ognisk w Polsce (MAPA) i zalecenia GLW

Z tabeli GIW wynika, że spora część zachodniej Polski znajduje się w strefie z obostrzeniami związanymi z wystąpieniem choroby niebieskiego języka. Gdzie wyznaczono ogniska i jak wygląda obecnie MAPA?

27.12.2024., 15:00h

Choroba niebieskiego języka po raz pierwszy została wykryta pod koniec listopada. Od tamtej pory wyznaczono już 5 ognisk choroby, a praktycznie cała zachodnia część Polski znajduje się w strefie objętej ograniczeniami.

  • Ognisko BT 2024/1, wyznaczono 2024-11-22 w woj. dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Wińsko, w miejscowości Rajczyn w stadzie bydła mięsnego, w którym utrzymywano 31 sztuk, wirusa wykryto u 3 szt.
  • Ognisko BT 2024/2 wyznaczono 2024-12-05 w woj. zachodniopomorskim w powiecie pyrzyckim, w gminie Pyrzyce, w miejscowości Pstrowice w stadzie bydła mlecznego liczącego 40 szt. Wirus został wykryty u 10 szt. 
  • Ognisko BT 2024/3 wyznaczono 2024-12-17 w woj. dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Leśna w miejscowości Stankowice w gospodarstwie utrzymującym 21 szt. bydła mlecznego. Wirus wykryto u jednej sztuki. 
  • Ognisko BT 2024/4 wyznaczono 2024-12-17 w woj. dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Leśna w miejscowości Stankowice w gospodarstwie utrzymującym 6 szt. bydła mięsnego, zakażenie wykryto u jednej sztuki
  • Ognisko BT 2024/5 wyznaczono 2024-12-21 w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Dygowo, w miejscowości Łykowo w gospodarstwie utrzymującym 12 szt. bydła mlecznego. Wirusa wykryto u 11 szt. 

We wszystkich gospodarstwach, chorobę wywołał serotyp 3 wirusa choroby niebieskiego języka. Efektem wyznaczenia 5 ognisk jest rozszerzenie obszaru w znacznej części zachodniej Polski. Zobacz mapę GIW poniżej. 

image
FOTO: GIW

Jakie działania podejmuje Inspekcja Weterynarii w gospodarstwie gdzie wykryto chorobę BT?

Zgodnie z zaleceniami GLW:

  • PLW ogranicza przemieszczanie zwierząt oraz materiału biologicznego z gospodarstwa (ogniska), z wyłączeniem zezwolenia na przemieszczenie do rzeźni w celu natychmiastowego uboju. Zezwolenie nie może dotyczyć zwierząt chorych i podejrzanych o chorobę.
  • W przypadku zakażenia BTV możliwe jest podjęcie leczenia chorych zwierząt przez lekarza weterynarii na zlecenie hodowcy. W przypadku zwierząt z nasilonymi objawami klinicznymi, które nie reagują na zastosowane leczenie może rozważyć wydanie decyzji nakazującej bezzwłoczne uśmiercenie danej sztuki oraz utylizację tuszy. Zdarzy się t wówczas, kiedy PLW stwierdzi, że dalsze życie tego zwierzęcia przyniesie mu jedynie ból i należy skrócić cierpienia.
  • W przypadku wydania i wykonania decyzji nakazującej bezzwłoczne uśmiercenie zwierzęcia oraz utylizację tuszy hodowcy przysługuje odszkodowanie
  • W przypadku zakażenia BTV nie ma podstaw prawnych do wydawania nakazu zabicia lub poddania ubojowi wszystkich zwierząt wrażliwych w gospodarstwie.
  • PLW może zarządzić zastosowanie odpowiednich środków zmniejszających ryzyko, aby zapobiec narażeniu lub ograniczyć narażenie zwierząt należących do docelowej populacji zwierząt na ataki ze strony wektorów. (np. zastosowanie repelentów, nakaz utrzymywania zwierząt w zamknięciu, mechaniczne zabezpieczenie pomieszczeń inwentarskich przed wektorami etc.).
  • PLW wdraża środki zwalczania chorób w odniesieniu do wszystkich gospodarstw mających powiązanie epidemiologiczne z potwierdzonym ogniskiem.
  • PLW analizuje i monitoruje status zdrowotny docelowej populacji zwierząt w pobliżu zakładu, w którym potwierdzono ognisko BTV.
  • Środki w zakładach mogą zostać wycofane, gdy PLW uzna, że nie są one już niezbędne w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się BTV.
  • Wojewodowie/MRiRW wyznaczają w drodze rozporządzenia obszar, „który nie jest wolny od zakażenia BTV ani nie jest objęty programem likwidacji zakażenia BTV”. Obszar powinien obejmować teren w promieniu 150 km od ogniska choroby.

Szczegółowe wytyczne dotyczące przemieszczania bydła znajdują się TUTAJ. 

oprac. dkol na podst. GIW

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 13:01