Choroba niebieskiego języka rozprzestrzenia się w Belgii
We Francji, a dokładnie rejonie graniczącym z Belgią, weszły w życie przepisy ograniczające transport bydła, owiec i kóz. Jest to odpowiedź rządu Francji na ciągłe rozprzestrzenianie się choroby niebieskiego języka serotypu 3 (BTV-3) w Belgii.
Zobacz też: Niemcy: choroba niebieskiego języka w Hesji. Wprowadzono ograniczenia handlowe!
Jakie nowe wymagania dotyczą transportu zwierząt?
1 sierpnia Ministerstwo Rolnictwa w Paryżu poinformowało, że wyżej wymienione gatunki zwierząt mogą opuścić specjalną strefę jedynie po wcześniejszym poddaniu się leczeniu przeciwko pasożytom i insektom w ciągu dwóch tygodni przed transportem oraz po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na BTV-3. Transport do państw członkowskich i krajów trzecich, które wymagają zdrowych zwierząt lub szczepień, nie jest już zatem możliwy.
Ograniczenia dotyczą obszaru w promieniu 150 kilometrów od ostatniego ogniska choroby w Belgii, które według resortu zostało zgłoszone 29 lipca z gminy Chimay w Walonii. Po stronie francuskiej obejmują one wszystkie departamenty (inaczej powiaty) przygraniczne, a strefa specjalna sięga niemal do przedmieść stolicy.
Według informacji ministerstwa Francja już zamówiła szczepionkę przeciwko BTV-3. Szczegóły kampanii szczepień mają być wkrótce ogłoszone.
Francuski związek rolniczy wzywa do większej pomocy dla rolników
Tymczasem francuski związek rolniczy Confédération Paysanne (Conf‘), który skupia drobnych rolników, wezwał Paryż do zwiększenia wsparcia dla rolników w walce z chorobą niebieskiego języka serotypu 8 (BTV-8), która już występuje w kraju. Według związku choroba ta wyrządza „niszczycielskie szkody” w obszarze Pirenejów. Hodowcy zwierząt ponoszą straty, które zagrażają ich źródłom utrzymania z powodu śmiertelności i spadku wydajności.
Rolnicy chcą odszkodowań i wsparcia z WPR
Conf‘ apeluje, aby państwo wypłaciło rolnikom odszkodowania oraz pokryło koszty szczepień. Związek chce również, aby choroba została uznana za przypadek siły wyższej, co umożliwiłoby dodatkowe wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).
Źródło: AgraEurope