Główny Inspektorat Weterynarii opracował dokument zawierający szczegółowe wytyczne, regulujące warunki przemieszczania przeżuwaczy z obszarów zagrożonych chorobą na teren Polski. Znajdują się w nim kluczowe informacje o zasadach bioasekuracji oraz wymaganiach prawnych dotyczących bezpiecznego transportu zwierząt, które mają chronić polskie stada przed ryzykiem zawleczenia choroby.
Czytaj także: Choroba niebieskiego języka 130 km od polskiej granicy. Jaki plan?
Wytyczne GIW
Bieżąca analiza sytuacji epizootycznej w Głównym Inspektoracie Weterynarii oraz fakt występowania choroby niebieskiego języka w krajach Unii Europejskiej, jednoznacznie wskazują na rosnące zagrożenie zawleczenia choroby na terytorium Polski.
W związku z tym w celu zminimalizowania ryzyka, należy bezwzględnie przestrzegać przepisów prawa dotyczących przemieszczania zwierząt z państw członkowskich UE, które nie są wolne od zakażenia BTV, do Polski.
W odniesieniu do choroby niebieskiego języka, zwierzęta przeżuwające (bydło, owce oraz kozy) przemieszczane z państwa członkowskiego lub strefy, które nie są wolne od zakażenia BTV ani nie są objęte programem likwidacji BTV, muszą spełniać co najmniej jedno z wymagań w odniesieniu do zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka:
- zwierzęta były chronione przed atakami wektorów w trakcie transportu do miejsca przeznaczenia;
- chronione przed atakami wektorów w zakładzie zabezpieczonym przed wektorami przez odpowiednią ilość dni;
- były zaszczepione według wytycznych rozporządzenia.
Ponadto przy przemieszczaniu zwierząt muszą być spełnione wymogi dotyczące środków bioasekuracji i środków zmniejszających ryzyko w zakresie transportu do innego państwa członkowskiego lub jego strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia BTV.
Rozporządzenie delegowane Komisji 2020/688 przewiduje odstępstwa przy przemieszczaniu zwierząt do innych państw członkowskich lub ich stref dotyczące zakażenia BTV (serotypy 1–24). Jednakże biorąc pod uwagę ryzyko wprowadzenia choroby niebieskiego języka na terytorium Polski oraz bezpieczeństwo rodzimej populacji, a także możliwe restrykcje handlowe i koszty ewentualnego zwalczania tej choroby, w przypadku jej wystąpienia, w Polsce nie wprowadzono odstępstw przy przemieszczeniu zwierząt. Odstępstwa krajów przeznaczenia udostępnione na stronie Komisji Europejskiej zostały wprowadzone jedynie przez niektóre państwa członkowskie, które nie są wolne od choroby niebieskiego języka lub mają wdrożony program zwalczania tej choroby.
Niegroźna dla ludzi
Choroba niebieskiego języka należy do kategorii chorób C w przepisach Prawa o zdrowiu zwierząt, czyli nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Nie ma obostrzeń co do przemieszczania produktów pochodzenia zwierzęcego w oparciu o przepisy UE – wyjątek mogą stanowić specyficzne wymagania państw trzecich dla produktów będących przedmiotem eksportu na rynki tych krajów.