StoryEditor

ASF w Wielkopolsce niszczy dorobek życia producentów świń

Kilka dni zajęło afrykańskiemu pomorowi świń w Wielkopolsce, by doprowadzić do rozpaczy gospodarujących tam rolników. Nie pomogły wieloletnie przygotowania i wiedza na temat wirusa, jaką przez ten czas wszyscy posiedli.

08.09.2024., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Zagłębie trzodowe: w Wielkopolsce hodowanych jest najwięcej świń
  • Na początku jest chaos: "Nikt nic nie wie!"
  • Przykra rzeczywistość producentów
  • Brak komunikacji
  • Blokada sprzedaży świń
  • Ubój prewencyjny
  • Chore dziki, chory system!
  • Ogniska ASF u świń w 2024 r. w woj. wielkopolskim

Przez dwa i pół miesiąca, od 4 czerwca do 21 sierpnia br. odnotowaliśmy w Polsce 40 ognisk ASF u świń. Tylko w Wielkopolsce potwierdzone zostały 23 ogniska. Choroba pojawiła się w powiatach: poznańskim, obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim, gnieźnieńskim, wągrowieckim, pilskim i szamotulskim. Oczywiście, zdecydowana większość ognisk dotyczy małych, liczących po kilkanaście lub kilkadziesiąt świń stad. Niestety, przed zarazą nie ustrzegli się też profesjonalni producenci, bo ogniska wybuchły też w stadach, w których było utrzymywane po 2 lub blisko 3 tys. świń. Najgorsze jest to, że choroba bezpardonowo wkroczyła w trzodziarskie zagłębie, bo pamiętajmy, że w skali kraju to właśnie w Wielkopolsce hodowanych jest najwięcej świń. To region, w którym znajduje się ponad 30% krajowego pogłowia.

Zagłębie trzodowe

Do niedawna jeszcze pogłowie w tym województwie przekraczało 3 mln, jednak obecnie wynosi ok. 2,2 mln świń i liczba ta wciąż drastycznie spada. Przez ostatnie dwa lata ubyło tu ponad 170 tys. świń i 3,1 tys. st...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 23:53