StoryEditor

ASF w Wielkopolsce niszczy dorobek życia producentów świń

Kilka dni zajęło afrykańskiemu pomorowi świń w Wielkopolsce, by doprowadzić do rozpaczy gospodarujących tam rolników. Nie pomogły wieloletnie przygotowania i wiedza na temat wirusa, jaką przez ten czas wszyscy posiedli.

08.09.2024., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Zagłębie trzodowe: w Wielkopolsce hodowanych jest najwięcej świń
  • Na początku jest chaos: "Nikt nic nie wie!"
  • Przykra rzeczywistość producentów
  • Brak komunikacji
  • Blokada sprzedaży świń
  • Ubój prewencyjny
  • Chore dziki, chory system!
  • Ogniska ASF u świń w 2024 r. w woj. wielkopolskim

Przez dwa i pół miesiąca, od 4 czerwca do 21 sierpnia br. odnotowaliśmy w Polsce 40 ognisk ASF u świń. Tylko w Wielkopolsce potwierdzone zostały 23 ogniska. Choroba pojawiła się w powiatach: poznańskim, obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim, gnieźnieńskim, wągrowieckim, pilskim i szamotulskim. Oczywiście, zdecydowana większość ognisk dotyczy małych, liczących po kilkanaście lub kilkadziesiąt świń stad. Niestety, przed zarazą nie ustrzegli się też profesjonalni producenci, bo ogniska wybuchły też w stadach, w których było utrzymywane po 2 lub blisko 3 tys. świń. Najgorsze jest to, że choroba bezpardonowo wkroczyła w trzodziarskie zagłębie, bo pamiętajmy, że w skali kraju to właśnie w Wielkopolsce hodowanych jest najwięcej świń. To region, w którym znajduje się ponad 30% krajowego pogłowia.

Zagłębie trzodowe

Do niedawna jeszcze pogłowie w tym województwie przekraczało 3 mln, jednak obecnie wynosi ok. 2,2 mln świń i liczba ta wciąż drastycznie spada. Przez ostatnie dwa lata ubyło tu ponad 170 tys. świń i 3,1 tys. st...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:14