StoryEditor

Kiedy i jak pomagać lochom podczas porodu? 4 niepokojące zaburzenia

Pomimo wielu prac genetycznych nad liniami loch wysokoplennych, o silnych instynktach matczynych i opiekuńczych, poród wciąż jest momentem w życiu lochy na tyle nieprzewidywalnym i wyjątkowym, że pomoc oraz opieka ze strony człowieka powinna być zawsze zapewniona.

Urszula Pałyska
07.10.2024., 11:14h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Kiedy i jak pomagać?
  • Prawidłowy poród
  • Obecność człowieka to podstawa
  • Zabezpieczona pępowina
  • Zaburzenia porodu

Jeszcze przed rozpoczęciem się porodu właściwego, czyli rodzeniem się prosiąt, rozpoczyna się ważny okres – pierwszy etap porodu. Z pozoru nieistotny moment, często niedostrzegany przez pracowników, a jakże ważny dla loch. Naturalnie i prawidłowo przebiegający pierwszy etap porodu możemy zaobserwować poprzez specyficzne zachowanie loch, można wtedy zauważyć u samic pogłębiony oddech, sapanie oraz kapanie mleka z sutków. Lochy często wiercą się w kojcu, leżą na brzuchu, wstają i kładą się, ryją o podłogę oraz obgryzają elementy jarzma lub koryta. Takie zachowanie świadczy o tym, że odczuwają już bóle porodowe i poród właściwy powinien zacząć się w przeciągu 2–4 godzin. Niestety, często już na tym etapie mogą zacząć się problemy.

Kiedy i jak pomagać?

Pierwszym sygnałem wzbudzającym niepokój jest wydłużający się okres pierwszej fazy. Jeśli samica zachowuje się w opisany powyżej sposób dłużej niż 4 godziny, a objawy odczuwalnego przez nią bólu narastają, akuszer powinien sprawdzić, czy przypadkiem nie zacz...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Urszula PałyskaUrszula Pałyska
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:16