StoryEditor

Jaki międzyplon zastosować pod uprawę ziemniaka?

Międzyplon pod ziemniaki musi spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim po wymieszaniu z glebą nie może przeszkadzać delikatnym korzeniom i zwiększać ryzyka wystąpienia np. drutowców.

25.07.2024., 10:10h

Korzyści z międzyplonów

Międzyplony powinny być przede wszystkim magazynem składników pokarmowych i wody na polu. Istotne jest, że przy coraz cieplejszych sezonach jesiennych, kiedy zachodzi wegetacja, składniki te nie powinny być utracone, np. w postaci gazowej w przypadku azotu – mówił Max Erath z N.U. Agrar podczas naszego tegorocznego seminarium ziemniczanego. Na lżejszych glebach składniki mogą zostać wymyte przez intensywne opady, co pokazuje ostatnia deszczowa jesień. Międzyplony mogą je w takich warunkach skutecznie zatrzymać. Stabilizują też strukturę gleby – tę dobrą, ale i też złą. Wiążą również węgiel, który finalnie może stać się bazą do produkcji próchnicy. Mogą też pomóc nam w ograniczaniu zachwaszczenia, zwłaszcza w przypadku, kiedy nie będziemy już w stanie stosować herbicydów nieselektywnych.

image
FOTO: top agrar

Zobacz także: Międzyplon: na co zwrócić uwagę przy uprawie? [najważniejsze zalet...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:59