Czym desykować ziemniaki?
Cieszy zatem wiadomość, że rejestrację uzyskał preparat Kabuki (substancja czynna pyraflufen etylowy, o tym samym mechanizmie działania jak karfentrazon etylu) firmy Certis Belchim.
Środek przeznaczony jest do desykacji ziemniaków. Należy go stosować w fazie pełnej dojrzałości bulw ziemniaka, zarówno na plantacjach nasiennych, jak i w ziemniakach konsumpcyjnych. W czasie suszy i na plantacjach o stosunkowo ograniczonej masie zielonej zalecany jest jeden zabieg.
Zobacz także: Drutowce większym zagrożeniem w ziemniakach
Na plantacjach o bujnej naci należy wykonać dwa zabiegi (drugi min. 7 dni po pierwszym). Preparat Kabuki stosuje się w dawce 0,8 l/ha z adiuwantem Toil 2,0 l/ha.
Ograniczyć skutki suszy
Firma wprowadza także preparat Best-a (firmy Elicit) ograniczający skutki suszy w kukurydzy. Produkt oparty jest na fitosterolach, wpływających na fizjologię rozwoju rośliny. Mają one za zadanie pomagać roślinom rozwijać się w mniejszym stresie, ograniczając straty w plonie. Fitosterole są to lipidy pochdzenia roślinnego, które ze względu na obecność w błonach odgrywają kluczową rolę w regulacji płynności i ich przepuszczalności. Ich stosowanie wpływa na regulację gospodarki wodnej poprzez przymykanie aparatów szparkowych oraz uszczelnianie błon komórkowych, zmniejszając ewapotranspirację.
Dzięki temu roślina do prawidłowego rozwoju roślina ma wykorzystywać do 20% mniej wody. Oprysk wykonuje się tylko jednokrotnie, w fazie od 6 do 10 liści (w zależności od opryskiwacza) w dawce 1l/ha.
Produkt pobierany jest tylko przez liście, dlatego ważne jest jak największe pokrycie powierzchni pola przez liście. Best-a Kukurydza zawiera w składzie 25 g/kg fitosteroli. Formuła umożliwia wchłanianie cieczy roboczej przez roślinę w ciągu 10 minut. Jest produktem systemicznym o formulacji SE, może być mieszany z fungicydami, insektycydami oraz niektórymi herbicydami i nawozami dolistnymi. Produkt należy stosować przy odpowiedniej wilgotności powietrza (> 70% lub użyć środka zwilżającego) w temperaturze 6–25°C.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 7/2024
czytaj więcej