StoryEditor

Seminarium ziemniaczane: zastrzyk wiedzy nie tylko dla profesjonalistów

Już 27 lutego odbędzie nasze kolejne seminarium ziemniaczane, na które już teraz serdecznie zapraszamy. Chcesz jeszcze lepiej uprawiać ziemniaki? Nie może Cię na tym wydarzeniu zabraknąć.
23.01.2024., 15:07h

To już kolejne seminarium ziemniaczane, które dla Was organizujemy. Jak zwykle chcemy przygotować tematy, które będą dotykać bieżących problemów, ale też takich zagadnień, w których wciąż można jeszcze coś poprawić, jeśli chodzi o agrotechnikę, nawożenie czy ochronę.

Wiedza zza oceanu - strategia walki z chorobami ziemniaków

To, co chcemy Państwu zaoferować w tym roku to wykład eksperta zza oceanu. Prosto ze Stanów Zjednoczonych z można powiedzieć zagłębia ziemniaczanego na północy kraju prezentację o zwalczaniu zarazy ziemniaka przedstawi prof. Gary Secor z Uniwersytetu Stanowego z Dakoty Północnej. Przedstawimy strategię walki z tą chorobą w kraju, gdzie ziemniak jest najważniejszym warzywem. Terminy zabiegów, substancje zarejestrowane do zwalczania zarazy i ich ułożenie w systemie zabiegów – tego wszystkiego dowiemy się od eksperta z USA. Dodatkowo chcemy chwilę poświęcić na przedstawienie specyfiki uprawy ziemniaka w Stanach, gdzie się go uprawia, jakie odmiany preferują Amerykanie i jakie są główne kierunki użytkowania ziemniaka.

Międzyplony w uprawie ziemniaka

Tym razem chcemy się skupić na m.in. międzyplonach w płodozmianie z ziemniakiem. Sprawa jest o tyle istotna, że nie chodzi o same spełnienie wymogów stawianych przez ekoschematy, ale o kwestie sanitarne. Bardzo ważną rzeczą jest, by w mieszankach międzyplonowych znajdowały się gatunki, które nie namnażają nicieni. Tym istotniejsze staje się to wtedy, jeśli w płodozmianie oprócz ziemniaka mamy też np. rzepak, którego samosiewy niezwalczone na ściernisku sprzyjają namnażaniu się nicieni. Niektóre nicienie w ziemniaku mogą przenosić wirusy wywołujące choroby, np. czopowatość bulw. Takim wisusom sprzyja uprawa w międzyplonie np. facelii, która jest bardzo popularnym i cenionym gatunkiem.

Dobre przechowywanie zimeniaków

O przechowywaniu ziemniaków decydujemy już w momencie nawożenia. Oczywiste jest, że bardzo duży wpływ na jakość przechowania bulw ma przebieg pogody. Wiadomo bowiem, że jeśli mamy deszczowy koniec lata, to nawodnione bulwy będą się gorzej przechowywać, tym gorzej, jeśli dodatkowo będą porażone sprawcą zarazy, której nie uda się skutecznie zwalczyć, również ze względu np. na przebieg pogody. Jeśli chodzi jednak o nawożenie i jego wpływ na przechowywanie, to kluczowe znaczenie ma azot oraz np. wapń. Nie zawsze się pamięta o tym składniku choć wiadomo, że ma pozytywny wpływ na „wytrzymałość” bulw.

 

Zapraszamy już dziś do zapisywania się na seminarium na stronie www.ziemniaki.topagrar.pl. Wydarzenie odbędzie się w miejscowości Bagatelka pod Miłosławiem w Wielkopolsce.

 

Serdecznie zapraszamy!

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:52