StoryEditor

Pobieranie mleka przez cielęta, czyli ad libitum

Duża ilość mleka pobranego na początku życia cielęcia zapewnia wysoką wydajność mleczną w późniejszym okresie laktacji. Wyjaśniamy, jak działa pojenie cieląt ad libitum.
NASZA AUTORKA
Ann-Christin Fry
20.06.2024., 08:30h

Głodne cielęta piją dużo mleka w krótkim czasie, i to właśnie jest wadą karmienia w sposób dozowany.

– W najlepszym przypadku cielęta w ogóle nie są głodne i nigdy nie odczuwają, że wiadro ze smoczkiem jest puste – mówi dr Luise Prokop z Izby Rolniczej w Szlezwiku-Holsztynie. Jest to zasada pojenia cieląt ad libitum.

Zobacz także: Dopłaty do dodatku paszowego ograniczającego emisję metanu

Łacińskie ad libitum oznacza "do woli". – Cielęta powinny móc pić tyle mleka, ile chcą, w dowolnym momencie – wyjaśnia ekspertka. Pozwala to cielętom na picie kilku małych porcji w ciągu dnia. Z reguły wypijają od 1 do 1,5 litra na jedno podejście do wiadra i pobierają mleko wolniej. Ile więc mleka dziennie potrzebują cielęta w systemie pojenia ad libitum i jak prawidłowo wdrożyć system w praktyce?

Szybkie podanie siary 

Począwszy od narodzin, konieczne jest szybkie podanie siary o odpowiedniej jakości, niezależnie od późniejszych ilości wypijanego mleka. Zasada ad libitum rozpoczyna się od drugiego posiłku.

– Na...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
NASZA AUTORKA<br/>Ann-Christin FryNASZA AUTORKA
Ann-Christin Fry
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 20:04