StoryEditor

Brazylijska wołowina z hormonami wjeżdza do UE! Co zrobi Komisja?

Zakończył się unijny audyt, który wykazał, że w hodowli brazylijskiego bydła stosowane są zakazane w UE hormony. Na jakie kroki zdecyduje się w związku z tym Komisja Europejska?

28.10.2024., 14:10h

Ukazał się raport z wynikami audytu przeprowadzonego w Brazylii w dniach 27 maja–14 czerwca 2024 r. w ramach zaplanowanego programu prac Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej.

Celem audytu była ocena realizacji kontroli urzędowych pozostałości substancji farmakologicznie czynnych, pestycydów i substancji zanieczyszczających u zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz ocen wiarygodność gwarancji oferowanych przez Brazylię w zakresie zapewnienia, że ​​brazylijskie towary sprzedawane do UE nie zawierają takich pozostałości.

Jak dużo importujemy z Brazylii?

Według brazylijskich władz w 2023 r. Brazylia wyeksportowała do UE około:

  • 41 tys. ton wołowiny,
  • 59 tys. ton mięsa drobiowego,
  • 2800 ton miodu.

Według stanu na grudzień 2023 r. na liście gospodarstw hodujących bydło znajdowało się około 1220 podmiotów zlokalizowanych w dziewięciu stanach, co umożliwia im dostarczanie bydła do 53 rzeźni zatwierdzonych przez UE. Istnieje 26 rzeźni drobiu i 346 lokalnych zakładów przetwórstwa miodu zarejestrowanych przez brazylijską Federalną Służbę Inspekcji.

image

Brazylia umacnia się na rynku wołowiny – wzrost eksportu o 18%

Brazylijskie dokumenty nie są wiarygodne?

Zdaniem unijnych audytorów plany kontroli pozostałości w odniesieniu do bydła, drobiu i miodu są wdrażane zgodnie z planowanymi ustaleniami przez kompetentny personel w odpowiednim czasie, potwierdzając gwarancje oferowane przez Brazylię dotyczące statusu pozostałości tych towarów kwalifikujących się do wywozu do UE.

Przepisy krajowe dotyczące dopuszczania weterynaryjnych produktów leczniczych oraz krajowego zakazu stosowania hormonów i beta-agonistów w celu pobudzenia wzrostu bydła są zasadniczo podobne do prawodawstwa UE. Jednakże pod innymi względami system brazylijski różni się znacznie od systemu obowiązującego w UE, na przykład w odniesieniu do przechowywania recept weterynaryjnych i braku prawnego wymogu prowadzenia dokumentacji leczenia.

Czytaj także: Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur doprowadzi do protestów rolników

W odniesieniu do stosowania u bydła estradiolu 17β w celach terapeutycznych i zootechnicznych, obecne ustalenia nie mogą zagwarantować wiarygodności oświadczeń pod przysięgą o jego niestosowaniu u bydła, którego mięso przeznaczone jest na eksport do UE – czytamy w raporcie unijnych audytorów.

Dlatego brazylijskie ministerstwo rolnictwa nie jest zatem w stanie wiarygodnie poświadczyć, że podmiot przestrzegał odpowiedniej sekcji wzoru unijnego świadectwa zdrowia w odniesieniu do wywozu wołowiny do UE.

Jakie są rekomendacje audytorów?

Unijni audytorzy poprosili brazylijskie władze o podanie szczegółowych informacji na temat podjętych i planowanych działań, w tym terminów ich zakończenia („plan działania”), mających na celu realizację zaleceń audytu. Skuteczność działań podjętych w celu usunięcia wykazanych niezgodności zostanie oceniona w przyszłych audytach.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 17:24