StoryEditor

Łączenie emerytur z ZUS i KRUS – czy jest możliwe?

Emerytury w Polsce to temat złożony. Bywa, że seniorzy czują się poszkodowani panującymi zasadami. Generalnie świadczenie to może być wypłacane z ZUS albo KRUS. Istnieje jednak możliwość uzyskiwania emerytury z obu źródeł. W jakim przypadku?

15.08.2024., 11:30h

Spis treści:

Emerytura z ZUS i KRUS

Emerytura z ZUS

Czym jest zwiększenie rolne w ZUS?

Dodatek do emerytury – od 1 marca 2023 roku

Łączenie emerytur z ZUS i KRUS

Napisała do nas Czytelniczka głęboko poruszona sytuacją swojej matki. Kobieta przez 17 lat pracowała w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, odprowadzając składki do ZUS. W ciągu kolejnych lat jej życie zawodowe było związane z gospodarstwem, w związku z czym składki przeniosły się do KRUS. Czytelniczka nie może pogodzić się z faktem, że jej matka otrzymuje najniższą emeryturę rolniczą, a za pracę w Gminnej Spółdzielni dostaje dodatek w kwocie 20 zł, za 17 lat pracy! W tym czasie kobieta wychowywała także czworo dzieci. Niestety, nie może łączyć dwóch emerytur, ponieważ urodziła się w czerwcu 1948 roku. Sytuacja finansowa emerytki zrobiła się cięższa po śmierci męża – nie ma już z kim dzielić wydatków na dom i jedzenie. Córka seniorki ubolewa nad tym, że jej mama nie dostaje godnej emerytury za 17 lat pracy – kobiety, które nie pracowały, a wychowały czworo dzieci otrzymują emerytury w takiej samej kwocie jak jej matka, a także osoby, które chorują na chorobę alkoholową. – Uważam, że jest to rażąca niesprawiedliwość – podsumowuje nasza Czytelniczka. Co na to polskie prawo?

Emerytura z ZUS i KRUS

Prawo do pobierania świadczenia emerytalnego z ZUS-u i KRUS-u jest możliwe, ale pod warunkiem spełnienia kilku zasadniczych warunków. Takie rozwiązanie jest skierowane do seniorów, którzy:

  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku,
  • w czasie pracy zawodowej podlegali zarówno ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu,
  • spełniają warunki ustawowe do otrzymania emerytury związane z wiekiem (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) i odpowiednim okresem płacenia składek.

Przypominamy, że aby móc ubiegać się o emeryturę rolniczą, senior musi osiągnąć wiek emerytalny (kobieta – 60 lat, mężczyzna 65 lat) oraz podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. 

Emerytura z ZUS

Warunkiem koniecznym do otrzymania minimalnej emerytury z ZUS jest udokumentowanie stażu pracy, który wynosi wynosi 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Takie prawo dotyczy osób urodzonych do 31 grudnia 1948 roku. Pozostali mogą liczyć na emeryturę, nie wykazawszy się większą liczbą przepracowanych lat, jednak mogą spodziewać się emerytury tzw. groszowej, czyli bardzo niskiej. Staż pracy ma wpływ na wysokość emerytury – im dłuższy okres płacenia składek, tym wyższa wysokość świadczenia. 

Łączenie emerytur z ZUS i KRUS

Podsumowując, prawo do dwóch emerytur, z KRUS i ZUS, może uzyskać osoba urodzona po 31 grudnia 1948 roku, która osiągnęła wiek emerytalny, posiada udokumentowany co najmniej 25-letni okres podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu oraz jednocześnie spełnia warunki do uzyskania emerytury z ZUS. W przeciwnym wypadku należy dokonać wyboru pomiędzy świadczeniem proponowanym przez ZUS i KRUS.

image
Łączenie emerytur z ZUS i KRUS
FOTO: Envato Elements

Czym jest zwiększenie rolne w ZUS?

Zwiększenie rolne mogą uzyskać osoby, które nabyły prawo do emerytury z ZUS, czyli osiągnęły wiek emerytalny, a w okresie ubezpieczenia odprowadzały składkę w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Otrzymają je również osoby, które ubiegają się o emeryturę choć liczba lat składkowych na ubezpieczenie w KRUS-ie była mniejsza niż 25 lat (czyli nie uzyskały prawa do emerytury rolniczej). – Powiększenie emerytury o część rolną ustalane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i stanowi ona po 1% emerytury podstawowej za każdy rok opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne rolników – czytamy na stronie krus.info.pl. 

Przeczytaj także: Zmiany w 800+. Kto straci dofinansowanie?​

Dodatek do emerytury – od 1 marca 2023 roku

Do emerytury rolniczej wypłacanej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługuje dodatek z tytułu opłacania podwójnej lub dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania takich składek.

Fot. envato elements

Źródło: zus.pl, krus.info.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 11:04