KLIKNIJ PONIŻEJ I POSŁUCHAJ PODCASTU!
W kolejnym podcaście rynkowym skupimy się na sprawach związanych notowaniami cen pszenicy i rzepaku na giełdzie MATIF, powiemy o konkursie na nowego prezesa Elewarru oraz o zakończeniu legislacyjnej ścieżki dopłat do zbóż dla rolników.
Rynek się ożywił, ceny skupu w górę
Ożywienie na rynku pszenicy trwa już trzeci tydzień z rzędu, ale teraz mamy prawdziwy wysyp transakcji i dostaw. Co ciekawe, pszenica była w centrum uwagi zawsze, ale teraz jest spore zainteresowanie jęczmieniem. W portach też ceny rosną, a zatem dla rolników, którym uda się teraz sprzedać ziarno i uzyskać zatwierdzone przez rząd dopłaty finalna stawka za tonę ziarna może być już satysfakcjonująca. Więcej na stronach rynkowych!
Świece cenowe na MATIF
Na początku tego tygodnia giełdowe wykresy pszenicy na Matifie pokazały tak duże świece do góry, jakich dawno nie widzieliśmy. Potem zobaczyliśmy ostre zjazdy i znów kolejne plusy, z czego to wynika? Analitycy zachodzili w głowę, czemu przypisywać takie wzrosty notowań i typ padł na informacje o kurczących się zapasach pszenicy u tak dużego producenta i zarazem konsumenta pszenicy jakim są Indie. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w podcaście.
Co dalej z Elewarrem?
Spółka zapewne jak była tak będzie, ale pytanie dotyczy raczej tego, kto będzie ją kierował. Rada Nadzorcza Elewarru ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa. Wśród chętnych na tę posadę jest m. in. jeden z byłych prezesów tej spółki. Ale kandydatów będzie więcej. Kto może zdobyć tę posadę i w jakim kierunku pójdzie Elewarr? Powiemy o tym w podcaście.
Prezesi spółek Skarbu Państwa z MBA
Skoro poruszyliśmy temat konkursów na prezesów państwowych spółek, to warto powiedzieć kilka słów o ich przygotowaniu do tej funkcji. Ostatnio głośno jest w przestrzeni medialnej o jednej z uczelni wyższych, na których można było szybko zrobić kurs MBA potrzebny do zarządzania tego typu przedsiębiorstwem.
Finał telenoweli pt. dopłat do zbóż?
Wygląda na to, że trwający od ponad pięciu tygodni proces legislacyjny się zakończył i rolnicy wreszcie będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie dopłat do zbóż. Szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec, minister rolnictwa Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak przedstawili na konferencji prasowej główne założenia rozporządzenia Rady Ministrów, które podpisał dziś premier Donald Tusk. Sprawdziliśmy co się zmieniło w zapisach tego dokumentu w stosunku do projektu rozporządzenia sprzed tygodnia.
Nasz podcast znajdziesz także na Spotify.