StoryEditor

Grypa ptaków atakuje kolejne 210 tys. szt. drobiu. Gdzie tym razem?

Jesień to czas wzmożonej aktywności wirusa HPAI. Grypa ptaków atakuje duże komercyjne gospodarstwa, powodując gigantyczne straty hodowców. Gdzie wyznaczono ognisko?

04.11.2024., 12:14h

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o dwóch ogniskach w woj. wielkopolskim z powiecie poznańskim i średzkim. Wielkopolska jest jednym z większych zagłębi produkcji drobiu w Polsce. A grypa ptaków w sezonie jesiennym upodobała sobie stada zlokalizowane właśnie w woj. wielkopolskim. Dotknięte są powiaty: średzki, wrzesiński, ostrowski i poznański. Trzy ogniska wyznaczono również w woj. dolnośląskim z powiecie trzebnickim

  • Ognisko nr. 34/2024 wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 4285 kaczek rzeźnych. Ferma znajduje się w woj. wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Września, w miejscowości Miłosław.
  • Ognisko nr. 35/2024 wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 205 901 kur niosek. Gospodarstwo znajduje się w woj. wielkopolskim, w powiecie średzkim, w gminie Środa Wielkopolska, w miejscowości Zielniczki. 

W wyniku choroby wybito już 2 401 282 szt. drobiu. 

image
Grypą ptaków dotknięte są powiaty: średzki, wrzesiński, ostrowski i poznański. Trzy ogniska wyznaczono również w woj. dolnośląskim z powiecie trzebnickim
FOTO: GIW

Sytuacja w UE dotycząca grypy ptaków

W UE do 4.11.2024 wyznaczono w sumie 197 ognisk grypy ptaków. Najwięcej ognisk odnotowano na Węgrzech - 71 i w Polsce - 35. Ogniska grypy ptaków wyznaczono w 13 europejskich państwach. Sytuacja na Węgrzech jest dynamiczna i w dość szybkim tempie przybywa nowych ognisk. 

- Według najnowszego raportu ECDC, EFSA i EURL, nastąpił ponowny wzrost zachorowań na wirusa HPAI wśród ptaków morskich wzdłuż europejskich linii brzegowych. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja zarówno wśród drobiu, jak i dzikich ptaków poprawiła się latem, a liczba przypadków jest znacznie niższa w porównaniu z dwoma ostatnimi latami. Ryzyko dla ogółu populacji pozostaje na niskim poziomie - twierdzi EFSA. 

image
FOTO: GIW

W tym sezonie choroba występuje z większym nasileniem w całej UE i jest obawa, że znów milony ptaków będzie trzeba zutylizować. Grypa ptaków dotychczas uważana za niegroźną dla człowieka po odpowiednim przygotowaniu mięsa, okazuje się niebezpieczna dla bydła oraz w niektórych przypadkach również dla ludzi. Taka sytuacja nie zdarzyła się na szczęście jeszcze w UE, ale z tą choroba zmagają się Stany Zjednoczone, które jak podaje Reuters wykryły blisko 400 przypadków w stadach bydła mlecznego i kilkudziesiąt przypadków u ludzi. 

- Do tej pory nie ma przekonujących dowodów na to, że ptasia grypa może zostać przeniesiona na ludzi poprzez spożycie skażonej żywności. Bezpieczne obchodzenie się z surowym mięsem i innymi surowymi składnikami żywności, dokładne gotowanie i dobra higiena w kuchni mogą zapobiec lub zmniejszyć ryzyko związane ze skażoną żywnością - podaje EFSA. 

Francja radzi sobie z grypą ptaków

Francuzi mają nadzieję, że sytuacja z sezonu 2022/2023 się nie powtórzy, wówczas w wyniku choroby poddano utylizacji miliony kaczek rzeźnych. W tym przypadku akurat sytuacja nie powinna się pogorszyć (mimo, że wyznaczono w tym roku 12 ognisk), ponieważ we Francji prowadzone są szczepienia przeciwko grypie ptaków. Jednak nie dotyczy to całej populacji, ale określonej liczby sztuk. 

Francja w połowie października wydała Dekret, w którym podnosi poziom ryzyka wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) z „nieistotnego” do „umiarkowanego” w całym kraju. Ma to na celu wzmocnienie środków zapobiegawczych i bezpieczeństwa biologicznego dla ferm drobiu.

oprac. dkol na podst. GIW/Reuters/agriculture.gouv.fr/EFSA

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. listopad 2024 17:31