StoryEditor

Pomór małych przeżuwaczy (PPR) w Europie. Jakie objawy choroby?

Pomór małych przeżuwaczy to choroba zakaźna, zaraźliwa, wirusowa, przebiega ostro z posocznicą. Szczególnie wrażliwe są na nią małe przeżuwacze, owce i kozy. Jakie są objawy choroby?

29.07.2024., 14:16h

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 12 lipca 2024 r. Grecja poinformowała Komisję Europejską o potwierdzeniu w dniu 11 lipca 2024 r. przez Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Pomoru Małych Przeżuwaczy w Grecji obecności wirusa PPR w gospodarstwie zlokalizowanym w Departamencie Miejskim Kalambaka (region Tesalia, jednostka regionalna Trikala), w którym utrzymywano 264 owce i kozy. Było to pierwsze ognisko PPR na terytorium Grecji.

Ponadto, w dniu 20 lipca 2024 r. Rumunia poinformowała Komisję Europejską, że 19 lipca 2024 r. Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Pomoru Małych Przeżuwaczy w Rumunii potwierdziło obecność wirusa PPR w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Baia, w jednostce regionalnej Tulcea, w którym utrzymywano 51 119 owiec. Było to pierwsze ognisko PPR na terytorium Rumunii.

Ogniska PPR w Rumunii i Grecji

Do dnia 26 lipca br. w Rumunii potwierdzono wystąpienie 17 ognisk PPR, a na terytorium Grecji 15 ognisk. Jak podaje GIW, we wszystkich ogniskach choroby niezwłocznie wdrożono wszystkie środki zwalczania choroby

Postępowanie przy zwalczaniu choroby jest podobne do innych chorób zakaźnych występujących u zwierząt gospodarskich. 

Powiatowy lekarz weterynarii uznaje ognisko pomoru małych przeżuwaczy za wygasłe jeżeli wszystkie zwierzęta wrażliwe znajdujące się w ognisku padły lub zostały zabite, a ich zwłoki usunięte w sposób uniemożliwiający szerzenie się choroby, zostało wykonanne oczyszczanie i odkażanie.

Wprowadzanie zwierząt wrażliwych na pomór małych przeżuwaczy do ogniska choroby uznanego za wygasłe może nastąpić po upływie 21 dni od uznania choroby za wygasłą, po uzyskaniu zgody powiatowego lekarza weterynarii. 

Obszar kraju lub jego część mogą być uznane za wolne od pomoru małych przeżuwaczy, jeżeli upłynęły co najmniej 3 lata od uznania za wygasłe ostatniego ogniska pomoru małych przeżuwaczy, szczepienia przeciwko pomorowi małych przeżuwaczy nie były stosowane co najmniej od 24 miesięcy, prowadzone są regularne laboratoryjne badania rozpoznawcze, które potwierdzają fakt niewystępowania wirusa pomoru małych przeżuwaczy na danym obszarze. 

Główny Lekarz Weterynarii uznaje część kraju za wolną od pomoru małych przeżuwaczy na podstawie wniosku wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Jakie są objawy pomoru małych przeżuwaczy?

Zachorowalność wynosi 50-90%, a śmiertelność w przypadku kóz 55-86%, owiec 10%. Występuje w Afryce, Indiach, Pakistanie, Półwyspie Arabskim i na Bliskim Wschodzie. Inkubacja choroby wynosi od 3 do 10 dni. 

  • Postać ostra pomoru małych przeżuwaczy

Głównie u kóz objawy ogólne i pokarmowe, jak przy księgosuszu m.in. zapalenie płuc – duszność, kaszel, rzężenia, śmierć w ciągu 7 dni

  • Postać podostra

​Występuje głównie u owiec, a objawy są podobne, jednak słabiej zaznaczone. Większość zwierząt zdrowieje w ciągu 14 dni po przechorowaniu, zyskując odporność na całe życie. 

Polska posiada status kraju wolnego od pomoru małych przeżuwaczy

oprac. dkol na podst. GIW/KE

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 09:41