StoryEditor

Na co wpływa wapno w roślinie i dlaczego warto wapnować?

W znacznej większości przypadków w naszych warunkach klimatycznych i glebowych poprzez regulowanie odczynu gleby rozumiemy odkwaszanie jej za pomocą wapna. Coraz większego znaczenia nabierają inne funkcje wapna, w tym dostarczenie w ten sposób składnika pokarmowego – wapnia.

30.07.2024., 10:34h

Alarmujące doniesienia o tragicznym stanie polskich gleb pod względem odczynu, a co za tym idzie – zagrożenia dla plonów w wyniku pogorszenia przyswajalności składników i toksycznego działania jonów metali ciężkich, znamy z przestrzeni publicznej od co najmniej ćwierćwiecza.

Zobacz także: Ile wynosi zużycie nawozów wapniowych w Polsce, a ile w Niemczech?

Przyczyny tego stanu też są powszechnie znane – od zaniechania wapnowania, przez monokultury, rabunkową gospodarkę rolną na polach dzierżawionych, aż po jednostronne nawożenie azotowe. Fakty są takie, że większość gleb mamy w Polsce kwaśnych lub bardzo kwaśnych.

Dofinansowanie wapnowania 

Sytuację nieco poprawia koncentracja ziemi rolnej, powiększanie gospodarstw i zwiększenie świadomości rolników. Także dofinansowanie wapnowania w ramach do niedawna wojewódzkich, obecnie krajowego programu wapnowania to czynnik korzystny dla gleb, a pośrednio retencji wodnej, a nawet związania w glebie CO2.

Jednak najbardziej do rolników przemawia ekonomia. Inwestycja w wapn...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 02:04