StoryEditor

Grupa Azoty – chemiczny gigant z kredytem. Banki czekają na spłatę

W tym tygodniu ma ruszyć kolejna już tura rozmów pomiędzy Grupą Azoty a instytucjami, które udzieliły producentowi nawozów kredytu na budowę fabryki tworzyw sztucznych w Policach. Według Bussinesinsider.com.pl przedstawiciele banków oczekują od Grupy Azoty harmonogramu spłat kredytu.
26.03.2024., 07:00h

Grupa Azoty - fabryka w Policach

W najbliższą środę mija czas, kiedy to Grupa Azoty ma zawrzeć porozumienie z bankami w sprawie dalszego finansowania budowy fabryki tworzyw sztucznych w Policach.

Zobacz także: Zmiany w władzach Grupy Azoty. Jaka będzie nowa strategia spółki i ceny nowozów? Prezes napisał list

Banki oczekują przedstawienia realnego harmonogramu spłaty kredytu, a także planu restrukturyzacji i ostatecznego zakończenia inwestycji, która jest warta 7 miliardów złotych.

Aktualne porozumienie wygasa 27 marca br., a nowy zarząd Grupy Azoty przyznał, że od czerwca 2023 roku spółka nie zaproponowała rozwiązań, które maiłyby ustabilizować sytuację finansową.

image
Grupa Azoty z nową instalacją kwasu azotowego – moce produkcyjne zostały zwiększone o 100%

Fabryka w Policach została otwarta przez polityków PiS w czerwcu ubiegłego roku, mimo tego, że projekt nie został ukończony. Pełna produkcja miała ruszyć we wrześniu, jednak do dzisiaj nie udało się m.in. przeprowadzić integralności inwestycji. Bez tego nie jest możliwe formalne zakończenie inwestycji.

Wypowiedź Prezesa: 

"Przede wszystkim warto przypomnieć, że pierwszy komunikat dotyczący niepokojącej sytuacji finansowej Grupy Azoty poprzedni Zarząd Spółki wystosował 15 maja 2023 roku. Komunikat dotyczył potencjalnego ryzyka przekroczenia poziomu wskaźnika dług netto/EBITDA na koniec pierwszego półrocza 2023 roku powyżej poziomów maksymalnych dopuszczonych w ramach umów o finansowanie Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. Z kolei 1 czerwca ubiegłego roku Spółka informowała o rozpoczęciu rozmów z instytucjami finansowymi w tym zakresie.  Od tego czasu zarówno Grupa Azoty S.A., jak również Grupa Azoty Polyolefins podpisywały porozumienia z instytucjami finansującymi.

14 lutego br. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty S.A. zdecydowało o zmianach w składzie Rady Nadzorczej Spółki. Z kolei 19 lutego br. Rada Nadzorcza Grupy Azoty S.A. dokonała zmian w składzie Zarządu Spółki.

Mając świadomość powagi sytuacji, którą zastał Zarząd w zmienionym składzie, kwestia rozmów z bankami i konieczność zaproponowania konkretnych rozwiązań pozwalających ustabilizować sytuację finansową Grupy Azoty została potraktowana priorytetowo. Faktem jest, że od 1 czerwca ubiegłego roku takie konkretne rozwiązania nie zostały przedstawione instytucjom finansowym.

Kwestią nadrzędną dla obecnego Zarządu Grupy Azoty, powołanego 20 marca br., jest przedstawienie instytucjom finansowym długoterminowego planu poprawy sytuacji spółki w możliwie najszybszym terminie. Dążymy do tego, aby pomimo wielowątkowości rozmów i szeregu kwestii, które nie zostały od 1 czerwca ubiegłego roku wypracowane przez spółkę, zaproponować rozwiązania, które zostaną pozytywnie przyjęte przez instytucje finansowe. Co istotne – działania, które powinny być wypracowane przez ostatnie pół roku, musimy zaplanować w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Rozmowy z konsorcjum banków trwają i odbywają się w konstruktywnej atmosferze. Wspólnie wypracowujemy rozwiązanie umożliwiające przedłużenie umowy stabilizacyjnej. Przedstawienie instytucjom finansowym długoterminowego planu poprawy sytuacji w spółce nastąpi w możliwie najkrótszym terminie. Nie ma dla nowego Zarządu ważniejszego zadania niż odbudowa wiarygodności i wypracowanie rozwiązań, które pozwolą wyprowadzić Grupę z obecnej sytuacji"

 

Bernat Patrycja na podst. Bussinesinsider

Fot: Grupa Azoty

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 03:07