StoryEditor

Tempo wzrostu cen nawozów, a cen produktów rolnych

Popyt na nawozy uzależniony jest nie tylko od ceny, w jakiej rolnicy mogą je nabyć, ale również od relacji cen nawozów do cen produktów rolnych. Jak ten związek wygląda w tym roku?

04.11.2024., 10:08h

Popyt na nawozy - od czego zależy?

Ceny detaliczne nawozów oraz relacja pomiędzy kosztem zakupu nawozów a cenami produktów rolnych, to dwa główne czynniki, które wpływają na popyt.

Zobacz także: Który kraj UE importuje najwięcej rosyjskich nawozów?

Tempo wzrostu cen nawozów od początku drugiej połowy 2021 roku było znacznie szybsze od podwyżek cen produktów rolnych, wiązało się to ze spadkiem ekonomicznej opłacalności stosowania nawozów. Jednak ten trend delikatnie poprawia się od końca roku 2022.

Porównanie opłacalnośći 2023/2024

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez IERiGŻ, na zakup takiej samej ilości saletrzaku, jak rok wcześniej, we wrześniu 2023 roku trzeba było przeznaczyć o 10% mniejszej ilości pszenicy, a także 19,5% mniejszej ilości żywca wołowego lub 23,5% mniejszej ilości mleka.

W przypadku nawozy wieloskładnikowego polifoska 8 potaniała względem wcześniej wymienionych produktów rolnych w podobnym stopniu.

image

Import nawozów nie tylko z Rosji, ogromne ilości azotowych z Białorusi

Cena polifoski, względem pszenicy

Jak napisał Arkadiusz Zalewski, we wrześniu 2024 roku, relacje cen wybranych nawozów były jednak na ogół nadal gorsze niż średnio w latach 2018-2020. Najbardziej w odniesieniu do lat 2018-2020 podrożała polifoska względem pszenicy. Jej zakup w lipcu br. wymagał sprzedaży o niemal 66% większej ilości pszenicy. Nieznacznie poprawiły się jedynie relacje cen saletrzaku i żywca wołowego (o 5% mniejsza ilość żywca wołowego).

 

Bernat Patrycja

na podst: GUS/ Arkadiusz Zalewski IERiGŻ

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 17:36