StoryEditor

Próby glebowe na azot lepiej dopiero wczesną wiosną

Wczesnowiosenne pobieranie prób na azot wiąże się z problemem trudnych warunków i zmarzniętej gleby. Czy nie można pobierać próbek jesienią?

13.09.2024., 08:30h

Azot w glebie

Azot mineralny w glebie pochodzi z różnych źródeł:

  • z nawozów naturalnych i mineralnych,
  • z opadów atmosferycznych
  • oraz z mineralizacji substancji organicznej.

Zobacz także: Badanie składu granulometrycznego. Czy warto i w jakim celu?

Ten ostatni proces ma charakter ciągły i zachodzi pod wpływem mikroorganizmów. Ich rozwojowi sprzyja ciepło, dostęp do wody i powietrza w glebie. Jesienią procesy te zachodzą jeszcze bardzo dynamicznie, co powoduje, że gleba pobrana w odstępie zaledwie kilku dni może mieć diametralnie różną zawartość azotu mineralnego. Dlatego zwykle próbki na azot pobiera się po okresie stabilizacji procesów mikrobiologicznych, czyli pod koniec zimy, najlepiej z jeszcze zmrożonej gleby.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać próbki na azot w innym terminie, np. ze ścierniska. Robi się tak w celach np. badawczych, aby sprawdzić efekt nawożenia, czy zabiegów uprawowych.

image

Ceny usług rolniczych 2024. Ile kosztuje wysiew wapna?

Ważne jest jednak, aby zaraz po pobraniu próbka była natychmiast schłodzona, a najlepiej zamrożona przed dostarczeniem do laboratorium. Jest to konieczne z powodu ryzyka, że po pobraniu w próbce nadal zachodzą procesy mikrobiologiczne, które powodują zmianę zawartości azotu mineralnego. Niezbędne jest również schłodzenie próbek pobieranych na przedwiośniu, szczególnie gdy jest stosunkowo ciepło lub próbki są dostarczane później do laboratorium.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:18