Pierwszym elementem bezpośrednio za ciągnikiem są spulchniacze śladów, które unoszą, spulchniają i równają glebę zagęszczoną kołami. Spulchniacze są zabezpieczone sprężynami, mają punktową regulację głębokości pracy i możliwość rozsunięcia. Agregaty Atlas standardowo wyposażone są w dwie pary spulchniaczy, dla kół bliźniaczych – cztery na jednej stronie.
Szyna wyrównująca albo włóka
Przed wałem strunowym znajduje się przednia szyna wyrównująca, która wstępne wyrównuje powierzchnię i kruszy większe bryły gleby. Ma ona regulację punktową i zabezpieczenie sprężynowe. Szyna może zostać zastąpiona hydrauliczną włóką wyposażoną w płytki o szerokości 150 mm osadzone na sprężynach 80 × 10 mm. Kąt natarcia włóki regulowany jest z kabiny operatora za pomocą siłowników hydraulicznych, a jej położenie pokazuje skala. Przedni wał ma średnicę 400 mm, jego struny są zakręcone względem osi obrotu, dzięki czemu jest on mniej podatny na blokowanie się.
Trzy opcje zębów
Seria agregatów Atlas II ma możliwość montażu trzech różnych sekcji zębowych: Sekcja zębów SX to dwa rzędy zębów wyposażonych w gęsiostópki o szerokości 260 mm, które zapewniają pełne podcięcie profilu glebowego na zadanej głębokości, dzięki czemu powstaje jednolite łoże siewne. Trzon redlicy zamontowany jest na podwójnej sprężynie. Sekcja sprawdzi się w przygotowaniu gleby pod rzepak i zboża ozime.
Sekcja zębów SE składa się z trzech rzędów zębów z gęsiostópką o szerokości 175 mm, które podcinają i mieszają glebę na całej szerokości. Zęby mają wzmocnienie w postaci drugiej sprężyny. Ta sekcja znajdzie zastosowanie na ciężkich i zakamienionych glebach. Producent zaleca ją szczególnie do uprawy pod rośliny okopowe.
Trzecią możliwością jest sekcja zębów SV, która składa się z czterech rzędów zębów sprężynowych 45 × 10 o szerokości redliczki 45 mm. Przeznaczona jest na gleby od lekkich do średnio ciężkich. Wąska redlica nie wyciąga na powierzchnie mokrych cząsteczek, dzięki czemu gleba zachowuje wilgoć. Jest to szczególnie ważne w wiosennej uprawie pod rośliny jare.
Sekcja wałów
Na konsolidację gleby w agregacie Atlas pozwala sekcja wałów. Dla gleb lekkich zalecana jest kombinacja dwóch wałów strunowych o średnicy 400 mm, natomiast na gleby ciężkie dwa rzędy pierścieni crosskill, wykonanych z żeliwa sferoidalnego. Pierścienie wałów zachodzą pomiędzy siebie, dzięki czemu wał ma właściwości samoczyszczące. Ostateczne wyrównanie zapewnia szyna wyrównująca z dociskiem sprężynowym, można ją zastąpić wałkiem strunowym o średnicy 300 mm.
Agregaty Atlas II HP 6 oraz 8 w standardowym wyposażeniu mają dwuobwodowy układ hamulców pneumatycznych. Agregaty mogą zostać wyposażone w sprzęgi – pozwala to na tworzenie zestawów uprawowo-siewnych bądź dołączenie dodatkowych wałów.
Cena agregatu Atlas II P zaczyna się od 64 000 PLN netto, a agregatu Atlas II HP od 101 tys. zł netto.