Początki historii siewników sięgają 1947 roku. Inż. Heinrich Dreyer wraz z P. Kademannem opracował wówczas pierwszy siewnik D1 o szerokości roboczej 2 m, który został wyposażony w koło wysiewające Elite do siewu nasion drobnych i normalnych. Jak podaje producent, siewnik ten zrewolucjonizował wysiew poplonów, ponieważ w porównaniu do ówczesnych siewników w D1 nie potrzeba było wymieniać kół wysiewających.
W 1966 roku połączono siewnik D4 z broną wahadłową RE wprowadzając po raz pierwszy na rynek aktywny agregat uprawowo-siewny. Następny model D7 z 1972 roku okazał się jednym z najlepiej sprzedających się siewników.
Wraz z wprowadzeniem RPD DrillStar w 1988 r. firma Amazone zaoferowała pierwszy wał oponowy jako alternatywę dla wałów metalowych, prętowych i zębatych. Wał oponowy gwarantował pasmowe zagęszczenie gleby, które jeszcze bardziej zoptymalizowano w 1998 roku dzięki wynalezieniu wału pierścieniowego.
Najnowszym osiągnięciem firmy z Gaste w dziedzinie mechanicznych agregatów uprawowo-siewnych jest Cataya z precyzyjnym systemem dozowania, napędzanym elektrycznie wałkiem wysiewającym i centralą regulacyjną do szybkiej regulacji i kalibracji systemu dozowania.
Siewniki pneumatyczne
Poza siewnikami mechanicznymi w 1995 r. do asortymentu dołączył segment siewników pneumatycznych. Podstawę stanowił tu zbiornik przedni z pneumatycznym dozowaniem oraz wałem w połączeniu z kultywatorem wirnikowym i ramą redlic z wałem oponowym. W ślad za tym poszły takie rozwiązania jak renomowany siewnik pneumatyczny nabudowany AD-P i dalsze optymalizacje do dzisiejszego siewnika Centaya. Siewnik Centaya posiada elektrycznie napędzany dozownik nasion i może być wyposażony w redlice dwutarczowe TwinTeC+ lub w redlice jednotarczowe RoTeC pro.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie na wydajniejsze agregaty uprawowo-siewne i narzędzia do biernej uprawy gleby, w 2001 r. wprowadzono pneumatyczny siewnik wielkopowierzchniowy Cirrus z biernie pracującymi narzędziami w szerokościach roboczych od 3 m do 6 m. Sztandarowym produktem tej serii jest niedawno zaprezentowany Cirrus-CC. Ma zbiornik ciśnieniowy o pojemności 4 tys. litrów z dwoma elektrycznymi dozownikami oraz dodatkowy odcinek transportowy umożliwiający jednoczesny transport dwóch różnych materiałów metodą Double-Shoot.
Kolejny kamień milowy zawdzięczamy wprowadzeniu siewnika do siewu bezpośredniego. Wynalezienie redlicy dłutowej umożliwiło od tego momentu siew bezpośredni na różnych nieuprawionych glebach. Poza Primera DMC, asortyment siewników wielkopowierzchniowych został poszerzony o siewniki z redlicami zębowymi Cayena i Condor, które zostały wprowadzone na rynek w ostatniej dekadzie. Dzięki specjalnym redlicom i dużym szerokościom roboczym do 15 m, oba siewniki zapewniają wysoką wydajność na różnych glebach.
Dodajmy, że firma Amazone oferuje szeroki zakres siewników w szerokościach roboczych od 2,5 m do 15 m dla różnych wielkości gospodarstw i do różnych gleb.