StoryEditor

ErgoDrive w Varitron Platinum

Nowa koncepcja obsługi ErgoDrive dostępna jest w zaawansowanych kombajnach do zbioru ziemniaków Grimme Varitron Platinum.
02.01.2019., 10:01h
Nowa koncepcja obsługi ErgoDrive dostępna jest w zaawansowanych kombajnach do zbioru ziemniaków Grimme Varitron Platinum. Projektantom nowego wnętrza kabiny zależało, by wszystko znalazło się pod ręką i w zasięgu wzroku. 
W efekcie powstała komfortowa kabina, z dobrą widocznością wokół maszyny. Po wejściu do kabiny wzrok przykuwa nowy pulpit sterowania, zintegrowany z podłokietnikiem fotela. Rozbudowany panel sterowania może obsługiwać nawet 77 różnych funkcji. W gestii operatora jest wybór sposobu zarządzania gigantem przez joystick lub przełączniki obrotowe i przyciski. Ciekawa funkcja Clean Control pozwala na zapis ustawień maszyny i wygodne ich przywrócenie  podczas pracy w takich samych lub podobnych warunkach. System umożliwia zapis do 16 konfiguracji.

2-rzędowy Varitron 270 w wersji Platinum ma nowy 6-cylindrowy silnik Mercedes-Benz o pojemności skokowej 7,7 litra i 354 zamiast 326 KM. 1300 obrotów na minutę podczas jazdy ulicą i 1500 obrotów podczas pracy wskazują znawcy, że tu oszczędza się paliwo. Spełniony jest oczywiście także standard emisji spalin na etapie IV. Udoskonaleniu poddano także koncepcję układu hydraulicznego. Przewody hydrauliczne są ułożone w bardziej przejrzysty sposób, co jednocześnie znacznie ułatwia szukanie błędów i ewentualne naprawy. Układ hydrauliczny zawiera tylko konieczne komponenty zamiast możliwych z technicznego punktu widzenia. Zwiększa to sprawność działania.

Nowością jest naprężanie gąsienic za pomocą układu hydraulicznego maszyny. W poprzednich wersjach konieczne było użycie np. hydrauliki ciągnika. W nowym Varitronie wystarczy przełączyć zawór kulowy, aby naprężyć gąsienice. Profilowane rolki nośne w gąsienicowym układzie bieżnym, skonstruowane przez Grimme, zapewniają niezawodne działanie także w trudnych warunkach. Uchwyty rolek łęcinowych poddano także zmianom, co pozwala na szybką wymianę taśmy odsiewającej prawie bez użycia narzędzi.

Nowa oś tylna z funkcją teleskopową ma wiele zalet. Po raz pierwszy możliwe było uzyskanie szerokości maszyny poniżej 3,5 m pomimo opcjonalnego ogumienia do przejazdu w międzyrzędziach i rozstawu rzędów 75 cm. Podczas pracy oś można wysunąć o 550 mm, co zwiększa stabilność jazdy. Wewnętrzny promień skrętu wynosi tylko 5,3 m.

Dodajmy, że taśma stołu przebierczego o szerokości 1,1 m jest wyposażona w odporne na korozję pręty z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Ziemia nie przykleja się tak łatwo do prętów, a taśma waży około 80 % mniej niż tradycyjne taśmy.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 09:01