StoryEditor

NIR od Bauera skanuje gnojowicę

Austriacka grupa Bauer oferuje czujnik składników odżywczych w nawozach naturalnych Signo ID. Dzięki technologii pomiaru NIRS (Near InfraRed Spectroscopy) dostarcza analizę NPK w gnojowicy bezpośrednio w wozie asenizacyjnym.
25.01.2020., 22:01h

Wprowadzane w życie na Zachodzie Europy zmiany prawne dotyczące nawożenia, skłaniają producentów do umożliwienia analizy składników odżywczych gnojowicy bezpośrednio na polu. Za pomocą czujnika NIR możliwe jest rejestrowanie ilości składników odżywczych, który stale dostarcza informacji o przepływającym materiale. NIRS - widma w bliskiej podczerwieni - są rodzajem „spektralnego odcisku palca”, który w porównaniu z bazą danych może określić zawartość składników odżywczych w płynnym nawozie naturalnym. Ta baza danych zawiera miliony próbek gnojowicy i pofermentu, które zostały przebadane w laboratorium.

Jak zapewnia firma Bauer, dzięki Signo ID składniki odżywcze można zmierzyć w ciągu kilku sekund, a dawkę można regulować według aktualnych potrzeb. Na przykład – traktorzysta może ustawić w systemie żądaną ilość azotu w zależności od dawki fosforu, a aplikowana ilość zostanie odpowiednio dostosowywana. Dzięki sterownikowi Signo ID proces ten jest automatyczny, a dane są wyświetlane i dokumentowane przez terminal Signo. W przyszłości ilość rozlewanej gnojowicy nie będzie już określana przez metry sześcienne, ale przez aplikowane składniki NPK  mierzone w kilogramach na hektar.

NIR - Analiza w technologii zagospodarowania gnojowicy

Rejestrowanie składników odżywczych w gnojowicy i pofermencie służy nie tylko zwiększeniu efektywności składników odżywczych, ale także celom informacyjnym związanym z programem azotanowym. Dzięki technologii Bauer Signo ID, dawkowanie nawozów może być precyzyjne, a wydajność zoptymalizowana. Jednocześnie spełnione są wymogi prawne dotyczące aplikacji. Oto jak działa pomiar w bliskiej podczerwieni (NIR):

signo_id_bauer_nir

1. Substrat przepływa przez okno szafirowe.

2. Lampa IR emituje światło podczerwone (czerwona wiązka) na substrat.

3. Część światła jest pochłaniana, inne częstotliwości (żółta wiązka) odbijane są do

głowicy pomiarowej.

4. Głowica pomiarowa analizuje poszczególne długości fal widm.

5. Widma są przetwarzane na sygnały elektryczne.

6. Dane te są przesyłane do jednostki komputerowej Signo ID za pomocą

światłowodu.

7. Sterownik Signo ID konwertuje je i wyświetla wartości NPK.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:54