Instalacja w gospodarstwie doświadczalnym w Przybrodzie produkuje rocznie tyle ciepła, ile uzyskalibyśmy ze spalenia 800 ton węgla. Z tą znaczącą różnicą, że nie zanieczyszcza powietrza. Innowacyjna biogazownia o mocy elektrycznej 499 kW i cieplnej 560 kW w efektywny sposób przerabia odchody zwierzęce i inne rodzaje biomasy rolniczej w „zieloną” energię elektryczną i ciepło, a końcowym produktem jest także jakościowy materiał nawozowy tzw. poferment.
– Nasza biogazownia jest w zasadzie wszystkożerna. Wkładem mogą być bioodpady, właściwie wszystko z rolnictwa i przetwórstwa poza drewnem i jego odpadami. A ciepło, można powiedzieć, jest tu produktem ubocznym, który obecnie dociera do mieszkań 58 rodzin we wsi oraz wszystkich budynków uniwersyteckiego gospodarstwa doświadczalnego – mówi prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekoenergetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
prof. Jacek Dach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
– Żeby wykorzystać ciepło z biogazowni do ogrzania domostw, bloków, mieszkań, domów jednorodzinnych musimy wykonać sieć cieplną, która przejmie ciepło odpadowe z biogazowni i dystrybuuje je do budynków. Medium jakie płynie w rurze to ciepła zmiękczona woda. Biogazownia w Przybrodzie ma 0,5 MW mocy. Taka moc jest w stanie w 100% ogrzać całą wieś – dodaje Sebastian Maćkowski z firmy Instal-idea.
W przyszłości planowane jest rozbudowanie sieci cieplnej, tak aby cała wieś ogrzewana była "zieloną energią" z biogazowni.
Sebastian Maćkowski, Instal-idea
Obecnie w Polsce mamy ok. 140 biogazowni. Zdaniem prof. Jacka Dacha potencjał naszego kraju, jeśli chodzi o takie instalacje, jest dużo większy. Według wyliczeń naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego, w Polsce mogłoby powstać 10-12 tysięcy podobnych biogazowni, które są w stanie zasilać ekologicznym i tanim ciepłem okolicznych mieszkańców.
To nie jedyna technologia dla sektora bioenergii opracowana przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania. Obecnie trwają również prace nad systemem pozyskiwania biometanu z bioodpadów, nad biowodorem i pozyskiwaniem energii z biomasy.