1. Mieszaj gatunki
Międzyplon lepiej spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy jest to mieszanka co najmniej 2–3 gatunków, należących do różnych rodzin botanicznych. Dzięki temu ich korzenie rozwijają się w różny sposób i pozorują w glebie naturalną bioróżnorodność, poprawiając jednocześnie jej strukturę. Powoduje to w konsekwencji pobudzenie życia biologicznego i naturalną walkę z patogenami glebowymi oraz ułatwia mineralizację resztek.
2. Unikaj gatunków spokrewnionych
W skład mieszanki międzyplonowej nie powinny wchodzić gatunki spokrewnione lub te same, co uprawiane w płodozmianie. Przykładowo, jeśli na polu planujemy rzepak, to nie powinniśmy siać gorczycy, rzodkwi czy kapusty abisyńskiej, jeśli planujemy słonecznik, to nie należy siać olejarki abisyńskiej. W zmianowaniu ze zbożem dopuszczalny jest fitosanitarny owies, ale powinniśmy unikać innych roślin zbożowych.
3. Niespokrewnione też przenoszą choroby
Sprawę doboru składu mieszanki komplikuje ryzyko przenoszenia chorób powodowanych przez patogeny polifagiczne na gatunkach roślin niespokrewnionych z uprawianymi w zmianowaniu. Najważniejsze zagrożenia, jakie są realne to ...