– Ukierunkowanie wsparcia bezpośredniego na rolników zajmujących się uprawą buraków cukrowych przyczyni się do zapewnienia stabilności dochodów tych rolników i poprawy ich konkurencyjności oraz do utrzymania produkcji buraków cukrowych – czytamy w planie strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Długa lista kłopotów plantatorów buraków cukrowych
Zdaniem autorów polskiego PS WPR, przed uprawą buraków cukrowych rysuje się wiele zagrożeń i sytuacji niepewnych, które mogą doprowadzić do znacznego ograniczenia ich produkcji lub jej całkowitego zaprzestania.
Liberalizacja handlu cukrem, w tym umożliwienie napływu cukru spoza UE, prowadzi do coraz niższej opłacalności produkcji cukru wewnątrz UE, a w ślad za tym idzie presja na obniżanie cen surowca do produkcji korzeni buraków cukrowych. Stawia to plantatorów w sytuacji braku opłacalności uprawy.
Buraki mogą być przetwarzane jedynie przez lokalne cukrownie
Brak możliwości alternatywnego zagospodarowania surowca w gospodarstwie oraz relatywnie wysokie koszty transportu sprawiają, że buraki mogą być przetwarzane jedynie przez lokalne cukrownie, a ich uprawa poza sto...