StoryEditor

Agrotechnika lnu oleistego

Opłacalność uprawy standardowych gatunków jest już dość dobrze rozpracowana, kuszą natomiast tzw. rośliny egzotyczne. Od tego wydania będziemy prezentować agrotechnikę wybranych gatunków, które mogą być ciekawą alternatywą.
22.03.2021., 12:03h
Chociaż zboża i rzepak dominują na naszych polach, to płodozmiany potrzebują odpoczynku fitosanitarnego. Rzadkie uprawy stwarzają takie możliwości, a ponadto ich plon to zwykle poszukiwany i ceniony towar na rynku, m.in. ze względów prozdrowotnych.
Od tego wydania wprowadzamy do naszego miesięcznika nową rubrykę, w której przedstawimy zasady uprawy alternatywnych gatunków. Serie tę rozpoczynamy od lnu oleistego.

Stanowisko i przedplon
Len oleisty uprawia się na glebach kompleksu pszenno-żytniego. Są to z reguły stanowiska średnie i mocniejsze, III–IV klasy. Powinny charakteryzować się dobrą przepuszczalnością i zdolnością do magazynowania wody. Dobrymi przedplonami dla lnu są pszenica, pszenżyto oraz owies (oczyszcza glebę z fuzarioz), burak, czy ziemniak, koniczyny i ich mieszanki z trawami oraz rośliny strączkowe.
Po zbiorze przedplonu pole należy zaorać na głębokość 20–25 cm, a wiosną doprawić jak pod zboża jare, czy rzepak. Stanowisko powinno mieć odczyn na poziomie 6,5–6,9. Nie można jednak stosować nawozów wapniowych bezpośrednio pod len – zalecane pod przedplon…

Wymagania pokarmowe
Len oleisty, w przeciwieństwie do włóknistego, wykształca mocny i głęboki system korzeniowy, co poprawia jego dostępność do większych zasobów wody glebowej – jest mniej podatny na stres suszy – oraz dobrze wykorzystuje zasobność gleby w składniki pokarmowe. Dla tej uprawy stosuje się dawki nawozów w przedziale 40–60 kg/ha N, 30–50 kg/ha P2O5 i 60–80 kg/ha K2O (w zależności od zasobności)…

Termin i norma siewu
Nasiona lnu jarego sieje się siewnikiem zbożowym, w 2. lub 3. dekadzie kwietnia, w glebę ogrzaną do temperatury 8–10°C. Norma siewu wynosi 45–60 kg/ha, co zależy od MTZ (6,5–15 g) i odmiany, a głębokość 2 cm…

Cały artykuł znajdziesz w nowym wydaniu, 4/2021 "top agrar Polska" na str. 108–109.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 15:39