Rolniku, nie oszczędzaj na środkach ochrony roślin!
Przepisy polskiego prawa regulują to, jakie środki ochrony roślin zostały dopuszczone do użycia. Ceny legalnych i sprawdzonych preparatów nie zawsze są niskie. Przy rosnących niemal z dnia na dzień cenach produkcji rolnej, gospodarze szukają okazji, by zaoszczędzić. Doskonałym rozwiązaniem wydają się internetowe oferty sprzedaży środków ochrony roślin w atrakcyjnych cenach. Jednak Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) oraz inne organy przypominają, że takie rozwiązanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
“Żal nie skorzystać”?
Zakup środków ochrony roślin w promocyjnej cenie na forum internetowym czy lokalnym targowisku może okazać się początkiem problemu. Preparaty mogą bowiem być w Polsce nielegalne: sprowadzone z zagranicy lub podrobione. Te drugie są szczególnie niebezpieczne, bo często z zewnątrz niczym nie różnią się od oryginałów.
Oszuści dbają o to, by były bardzo podobnie opakowane, oznakowane, a nawet wyposażone w obowiązkową etykietę. Jednak skład może drastycznie różnić się od oryginału, a to robi ogromną różnicę. Oryginalne środki ochrony roślin są bowiem dokładnie badane przed wprowadzeniem na rynek. Pochłania to wiele czasu i pieniędzy, ale wynika z troski o to, by preparaty nie szkodziły środowisku i zdrowiu konsumentów.
Użycie podrobionego środka na uprawę może okazać się czymś więcej, niż zwykłym błędem i pociągnąć za sobą konsekwencje. PIORiN ostrzega: stosowanie nielegalnych produktów to ryzyko dla zdrowia, upraw i środowiska. Może też skończyć się dla rolnika utratą dopłat bezpośrednich.
Gdzie legalnie można kupić środki ochrony roślin?
Przedsiębiorca, który chce handlować środkami ochrony roślin, musi być zarejestrowany przez PIORiN. Listę sklepów i hurtowni można znaleźć na stronie internetowej Inspekcji w zakładce “Rejestry i ewidencje”.
Warto unikać kupowania środków ochrony roślin z następujących źródeł:
- na forach internetowych czy aukcjach, gdzie są proponowane środki w bardzo atrakcyjnej cenie, bez faktury VAT;
- z zagranicy;
- na bazarach i targowiskach;
- w sprzedaży obwoźnej.
Organy współdziałają w walce z nielegalnymi preparatami
PIORiN we współpracy z Krajową Administracją Skarbową (KAS), policją oraz Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin walczą z nielegalnymi substancjami, wprowadzanymi do obrotu w Polsce. Jednym z elementów tej walki jest kampania edukacyjna, skierowana do rolników. Obecnie działa ona pod hasłem “Kupując nielegalne środki ochrony roślin, tracisz wiele razy!”.
W 2021 roku przeprowadzono międzynarodową operację kontrolną w 35 państwach. Jej wynikiem było wycofanie z rynku 1 203 ton nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów euro. W Polsce w zatrzymano 988 kg/L nielegalnych lub budzących wątpliwości preparatów.
Najwięcej nielegalnych środków ochrony roślin trafia do Polski z importu. W ubiegłym roku dzięki kontrolom na granicy udało się ujawnić 186 przypadków nieprawidłowości: nielegalnego przywozu lub niedopełnienia obowiązków dokumentacyjnych.
KAS udaremniła wprowadzenie na rynek 2 816 kg/L środków ochrony roślin pochodzących z przemytu. Ponadto ujawniła 21 615 kg/L środków, które nie zostały zgłoszone do WIORiN.
Z.Ć.
fot. Pixabay