StoryEditor

Azot mobilny - jak na jego podstawie zaplanować wiosenne nawożenie?

Pojęcie azotu mobilnego nie funkcjonuje powszechnie w polskiej edukacji rolniczej. Tymczasem za Odrą wylicza się jego ilość podczas planowania nawożenia, szczególnie wiosną w oziminach.

03.02.2025., 10:00h

Azot mobilny (Nmob.) to nic innego, jak ilość składnika, która pojawia się w glebie w trakcie wegetacji, a nie jest dostarczana w postaci nawozów mineralnych oraz jednocześnie nie jest wykazywany w badaniu próbek glebowych jako Nmin.. Pojęcia tego używa często podczas seminariów uprawowych top agrar Polska niezależny doradca z Niemiec prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar.

Zobacz także: KALKULATOR ROLNICZY: Jak szybko policzyć właściwości sorpcyjne gleb?

Skąd zatem bierze się azot mobilny? Źródeł jest kilka, np. część składnika dostaje się do gleby z opadami deszczu, w którym powstaje pod wpływem wyładowań atmosferycznych, ale największy udział w tworzeniu azotu mobilnego ma materia organiczna.

– Na glebach próchnicznych i dobrze napowietrzonych jest duża ilość surowca do produkcji azotu oraz panują dobre warunki do jego mineralizacji pod wpływem mikroorganizmów – tłumaczył doradca.

Czy można badać N mobilny?

Skoro zatem większość azotu jest już w glebie w postaci mineralnej lub związanej w materii organicznej, to dlaczego nie jest on wykazywany w badaniu próbek glebowych? Przyczyną tego jest procedura badania. Próbki p...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. luty 2025 15:01