Azot mobilny (Nmob.) to nic innego, jak ilość składnika, która pojawia się w glebie w trakcie wegetacji, a nie jest dostarczana w postaci nawozów mineralnych oraz jednocześnie nie jest wykazywany w badaniu próbek glebowych jako Nmin.. Pojęcia tego używa często podczas seminariów uprawowych top agrar Polska niezależny doradca z Niemiec prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar.
Zobacz także: KALKULATOR ROLNICZY: Jak szybko policzyć właściwości sorpcyjne gleb?
Skąd zatem bierze się azot mobilny? Źródeł jest kilka, np. część składnika dostaje się do gleby z opadami deszczu, w którym powstaje pod wpływem wyładowań atmosferycznych, ale największy udział w tworzeniu azotu mobilnego ma materia organiczna.
– Na glebach próchnicznych i dobrze napowietrzonych jest duża ilość surowca do produkcji azotu oraz panują dobre warunki do jego mineralizacji pod wpływem mikroorganizmów – tłumaczył doradca.
Czy można badać N mobilny?
Skoro zatem większość azotu jest już w glebie w postaci mineralnej lub związanej w materii organicznej, to dlaczego nie jest on wykazywany w badaniu próbek glebowych? Przyczyną tego jest procedura badania. Próbki p...