StoryEditor

Buraki i kukurydza bez metalaksylu-M

Kraje Unii Europejskiej jeszcze w maju tego roku zdecydowały o losie fungicydu metalaksyl-m. Co to dokładnie oznacza dla rolników?
30.10.2020., 11:10h
Substancja ta będzie mogła być nadal stosowana  nalistnie, ale w zaprawach nasiennych już nie. Dotyczy to przede wszystkim buraka cukrowego i kukurydzy. Wysiew nasion zaprawionych metalaksylem–M będzie zabroniony od 1 czerwca 2021 r. W przypadku niemieckich rolników zaprawy Vibrance XL i Maxim XL będą mogły być stosowane do 31 października 2021 r. – tak zdecydował Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności.
Szczególnie zainteresowana jak najdłuższym stosowaniem metalaksylu-M jest Syngenta, która posiada go w kilku produktach. Firma planowała też wprowadzenie zaprawy trójskładnikowej zawierającej tą substancję także w rzepaku. Sama substancja jest ważnym ogniwem w zapobieganiu zgorzeli siewek powodowanych przez grzyby m.in. z rodzaju Pythium, które w buraku m.in. stanowią duże zagrożenie.

Brytyjczycy w lepszej sytuacji

Metalaksyl-M przy okazji decyzji krajów członkowskich UE jest też częstym tematem na Wyspach. Otóż tam również będzie ona zakazany, ale po Brexicie nie będą obowiązywać regulacje unijne, zatem przynajmniej w teorii tamtejsi rolnicy będą mieli możliwość ponownego stosowania wycofanych substancji.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:26