Dlatego konieczna jest zmiana zasad finansowania instytutów branżowych - pracujących dla praktyki a nie tylko dla nauki. Na Zachodzie badaniami praktycznymi zajmują się instytucje finansowane przez rolników, jak francuski Instytut Arvalis i niemiecki izby rolnicze. Prowadzą oni testy różnych środków do produkcji - od chemii, przez nawozy po maszyny. W Polsce jaskółką, która wiosny jeszcze nie czyni, były finansowane z funduszu promocji zbóż testy fungicydów. Mimo to cały czas jest zbyt mało takich badań.
Dotarliśmy do wyników skuteczności fungicydów wykonywanych przez Izbę Rolniczą Nadrenii-Północnej Westfalii. W kwietniowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 78 pokazujemy tabelę z tymi wynikami. koniecznie trzeba oprócz tabeli przeczytać opis - komentarz do tych wyników. Zapraszamy do lektury.
Jeżeli chcesz zaprenumerować "top agrar Polska" kliknij tutaj.
tcz
StoryEditor
Cenne wyniki skuteczności fungicydów
Skuteczność fungicydów można mierzyć różnymi parametrami. Niestety, w Polsce badania takie prowadzi się na niewielką skalę, wyrywkowe programy, niektóre preparaty. Cały czas praktyka domaga się od nauki, aby takie testy były prowadzone. Nie ułatwia tego prawo o badaniach naukowych. Naukowcy dostają punkty, a za nimi finansowanie dzięki publikacją w angielskojęzycznych naukowych pismach. Tymczasem badania dla praktyki, jak choćby skuteczność różnych preparatów nie są atrakcyjne dla takich pism, a tym samym dla naukowców.