StoryEditor

Co nam daje zerwanie ścierniska – zalecenia francuskich agronomów

Instytut Arvalis, na którego działalność wpływają sami rolnicy, przypomniał zalecenia dotyczące zerwania ścierniska i zalet, jaka ta czynność ma dla gleby i kiszeni rolnika. Warto przyjrzeć im się bliżej, aby dobrać metodę do aktualnych warunków.

24.07.2024., 11:34h

Do niedawna mówiło się o tzw. podorywkach. Obecnie nazwa ta już przestaje obowiązywać, ponieważ do czynności zagospodarowania ścierniska (i ewentualnie pozostawionych resztek pożniwnych) nie używa się pługa podorywkowego, ale różnego rodzaju agregatów, w skąd których nie wchodzi już narzędzie z lemieszami i odkładnicami. Używamy talerzówek, kultywatorów, gruberów, a nawet głęboszy. Dlatego coraz częściej używamy określenia zerwanie ścierniska

Zerwanie ścierniska to nie tylko zagospodarowanie ścierni i słomy, choć jest to główne zadanie zabiegu. Pozwala to na jej rozprowadzenie po polu i wymieszanie jej z glebą, co ułatwia degradację i późniejszą mineralizację resztek. Coraz większego znaczenia nabiera jednak znaczenie fitosanitarne. Francuzi podsumowali pozytywne skutki zerwania ścierniska. Są to:

  • zmniejszenie liczebności chwastów i samosiewów poprzez symulowanie warunków siewu (tzw. fałszywy siew);
  • sprawniejszy rozkład resztek pożniwnych poprzez włączenie ich do gleby;
  • ułatwienie prowadzenia kolejnych zabiegów uprawowych poprzez wyrównywanie gleby i pokruszenie powierzchni, co jest szczególnie przydatne w techn...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. styczeń 2025 16:41