Dawka siarki pod słonecznik
W przypadku słonecznika podobnie jak w rzepaku, należy pamiętać także o siarce, która jest ważnym składnikiem dla syntezy kwasów tłuszczowych oraz o magnezie, którego niedobór prowadzi do obniżenia MTN. Istotny jest także stosunek N: S, który powinien wynosić 7: 1.
Kiedy podać siarkę pod słonecznik?
Całą jej dawkę najlepiej podać przed siewem, np. w postaci siarczanu amonu, kizerytu czy siarczanu potasu z solami magnezu. Dawka siarki nie powinna być niższa niż 30 kg/ha. W przypadku magnezu jego całkowite pobranie wynosi od 25 (przy plonie 30 dt/ha) do 40 kg/ha (przy plonie 40 dt/ha). Jeśli zasobność w potas jest dwukrotnie wyższa niż magnezu, należy nawozić co najmniej dwukrotnie większą ilością Mg niż wynosi jego pobranie. Możemy go podać np. w postaci kizerytu czy siarczanu potasu z solami magnezu przed siewem.
Zobacz także: Uprawa słonecznika w integrowanej produkcji byłaby bardziej opłacalna
Jakie mikroelementy są ważne dla słonecznika?
Z mikroelementów dla słonecznika najważniejsze są bor i mangan oraz cynk i miedź. Słonecznik lubi bor, a rośliny pobierają go w ilości ok. 5 g/dt plonu. Najwyższe jego pobranie jest przed kwitnieniem. Można go dostarczyć w postaci dolistnej, podobnie jak i inne mikroelementy, stosując dwa zabiegi, tj. do zwarcia międzyrzędzi i w fazie kwitnienia.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 4/2024
czytaj więcej