W odchwaszczaniu nalistnym rzepaku Innvigo poleca np. mieszaninę środków Mezzo, Major 300 SL (chlopyralid) i Zorro 300 SL (pikloram).
W skracaniu rzepaku firma na poletkach zaprezentowała m.in. rozwiązania oparte na preparatach Bukat, Dafne czy X-Met.
Pszenica bez chorób
Pszenicę przed chorobami na poletkach chroniono na wiosnę w technologii dwu lub trzyzabiegowej. Polecane rozwiązania oparte były np. na preparatach Ozzi 75 WG (cyprodynil) i Bukt 500 SC (tebukonazol) w pierwszym zabiegu. Na T2 w tej technologii Innvigo zaproponowało X-Met 100 SL (metkonazol) z preparatem Makler 250 SE (azoksystrobina). Do ochrony kłosa zastosowane był jeden z nowszych fungicydów w ofercie firmy AsPik 250 EC zawierający protiokonazol i tebukonazol. W innych technologiach na kłos zastosowano też np. Bukat, X-Met czy preparat Kier.W odchwaszczaniu pszenicy zastosowano Cevino (flufenacet), Adiunkt (diflufenikan) i Rassel (florasulam).
Osobny blok stanowiło doświadczenie z regulacją roślin pszenicy. W fazie 1. kolanka zastosowane zostały m.in. Regullo + Mepik (trineksapak etylu + chlorek mepikwatu). W drugim kolanku na innym poletku zastosowano mieszaninę Regullo i środka Korekt (etefon). Skracanie w fazie liścia flagowego to również mieszanina Regullo i Korekt.
Bez chwastów cały sezon
W kukurydzy firma polecała nowość do jej odchwaszczania – preparat Mezonir 340 WG. Zawiera on mezotrion, nikosulfuron i rimsulfuron. Środek solo lub w mieszaninie np. ze środkiem Metos zawierającym S-metolachlor. W tym roku ze względu na warunki pogodowe niewielu udało się wykonać zabiegi przedwschodowe, stąd większość plantacji była odchwaszczana wcześnie przedwschodowo lub dopiero w fazie 4-6 liści kukurydzy. Z tego też powodu opryskiwacze wjeżdżały niejednokrotnie w dość mocno zachwaszczoną już kukurydzę.Na koniec odmiany
Poza prezentacją technologii ochrony roślin podczas imprezy można było obejrzeć kolekcję odmian zbóż i rzepaku. Zaprezentowało się kilka firm hodowlanych, m.in. KWS, Danko, Rapool czy Saaten Union. W kolekcji Danko znalazła się m.in. odmiana Asory – pszenica z genem żytnim. Ma on sprawiać, że rośliny będą wytwarzać mocniejszy system korzeniowy, który zapewni m.in. lepsze pobieranie wody w okresach jej deficytu.KWS polecało nową odmianę Emil o niskich roślinach odpornych na wyleganie i dobrej zimotrwałości (5,5 stopnia) czy również nową Ahoi – to kreacja wczesna dojrzewająca nawet 4-5 dni wcześniej, niż klasyk Julius.
jd, fot. Daleszyński