Tak duże wahania długości okresu wegetacji nie sprzyjają planowaniu upraw. Co ciekawe długość okresu wegetacji najbardziej waha się nie tam, gdzie tradycyjnie było ciepło, ale na północnym-zachodzie, w rejonach chłodniejszych (patrz mapa wg IUNG–PIB).
Różnica w długości okresu wegetacyjnego w latach 2001–2009 w stosunku do wielolecia 1971–2000 (źródło: opracowanie IUNG–PIB na podstawie danych IMGW)
Ryzyko wysokiego plonowania a nawet powodzenia upraw jest duże. Z drugiej strony, ryzyko trzeba podejmować, inaczej nie ma mowy o rozwoju i zwiększaniu dochodu z produkcji roślinnej.
Jest kilka możliwości uzyskania dwóch plonów w roku. Wszystkie wymagają jednak nakładów pracy - nie są to rozwiązania dla leniwych. Wiele z nich wymaga podjęcia decyzji wcześniej, gdyż obejmują one tzw. wsiewki. Wspólną cechą takich upraw jest wczesne zejście uprawy pierwszej, najlepiej w maju/czerwcu. Jak zatem i co uprawiać. Jedną z lepszych porad uzyskamy od rolników, którym to wychodzi. Zapraszam do zapoznania się z nimi w formie reportaży od str. 80 w numerze 11/2020 "top agrar Polska".
tcz