Wybierając dysze do opryskiwacza, powinniśmy sprawdzić, jakie jest ich przeznaczenie, a także, do jakiego rodzaju oprysku możemy je wykorzystać.
Jaką dysze wybrać do oprysku?
Mamy dostępne różne rodzaje dysz do oprysków, każda z nich różny się wielkością generowanej kropli, objętością i zasięgiem oprysku.
Podstawowy podział dysz to:
- dysze szczelinowe,
- dysze wibrujące,
- dysze łańcuchowe.
Zobacz także: Kalibracja opryskiwacza. O tym musisz pamiętać, zanim ruszysz w pole!
Kolejny podział dysz oparty jest na wielkości kropli.
- dysze zwykłe,
- dysze antyznoszeniowe.
Dysze antyznoszeniowe dedykowane są do oprysków, które wykonywane są podczas wietrznej pogody. Zastosowany system pozwala na eliminowanie znoszenia kropli przez wiatr.
Kolejny podział opiera się na sposobie tworzenia kropli podczas oprysku:
- dysze eżektorowe,
- dysze uderzeniowe,
- dysze zwykłe.
Dodatkowo można je podzielić ze względu na ilość strumieni:
- jednostrumieniowe,
- dwustrumieniowe.
Dysze rozpylające średniokropliste najbardziej sprawdzą się w przypadku środków chwastobójczych, a także owadobójczych. Dysze drobnokropliste dedykowane są przy opryskach fungicydowych. Dysze grubokropliste przeznaczone są do zabiegów doglebowych, a także sprawdzą się w przypadku dolistnych nawozów.
Jakość wody i ciśnienie też ma znaczenie w czasie oprysku
Jakość wody i ciśnienie jest parametrem często pomijanym, jednak w przypadku rozpylania fungicydów, herbicydów czy insektycydów są dość istotne. Przykładowo dysza, którą wybieramy do oprysku, powinna być dostosowana do rodzaju wody, w przypadku np. wody twardej warto zastosować dysze o odchylonym strumieniu.
Bernat Patrycja
fot. archwium