Odkąd weszły w życie i zaczęły obowiązywać od tego roku ekoschematy, rolnicy mogli zdecydować we wniosku obszarowym składanym w ARiMR, który z nich zastosować w swoim gospodarstwie. Możliwość zastosowania środków biologicznych została ujęta w dwóch ekoschematach: biologiczna ochrona upraw i integrowana produkcja roślin. Celem obu jest ograniczenie chemicznych środków ochrony roślin i włączenie rozwiązań biologicznych w strategię walki z agrofagami.
Ekoschemat biologiczna ochrona roślin - obowiązki
Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na ekoschemat biologiczna ochrona roślin, to preparat biologiczny musimy w danej uprawie zastosować przynajmniej raz (jeśi będzie nieskuteczny, możemy zastosować klasyczny środek). W ARiMR należy okazać dokument, poświadczający zakup takiego preparatu. Powinna to być imienna faktura z dokładnym opisem środka, żeby nie było żadnych wątpliwości, że chodzi o preparat biologiczny. Paragony i inne rodzaje rachunków niewskazujące imiennie kupującego, nie będą akceptowane przez ARiMR.
Zobacz także: Natura 2000 bez chemicznych środków ochrony roślin – jak znaleźć swoje pole
Jeśli już wybierzemy ekoschemat ochrona biologiczna i kupimy preparat biologiczny, to do końca września danego roku należy złożyć w Agencji fakturę, poświadczającą nabycie środka. Dodatkowo rolnik deklarujący ten ekoschemat zobligowany jest do prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez ARiMR, którą również trzeba złożyć w Agencji do końca września.