Grupa 1 (stary kod HRAC: A) wykazuje mechanizm po angielsku określony jako inhibition of Acetyl CoA carboxylase. Jak one działają?
Acetylokoenzym A (Acetylo‑CoA), jak podaje platforma edukacyjna, to organiczny związek chemiczny zbudowany z koenzymu A połączonego wiązaniem kowalencyjnym z grupą acetylową. Sam koenzym A składa się z 3’-fosforanu ADP, cysteaminy i pantotenianu i jest składnikiem witaminy B5. Wchodzi on w reakcje biochemiczne, których efektem jest mnóstwo związków wyższego rzędu. Co ważne odłączenie reszty acetylowej od koenzymu A powoduje rozpad wiązania wysokoenergetycznego i uwolnienie energii wykorzystywanej np. w cyklu kwasu cytrynowego do syntezy ATP w procesie fosforylacji substratowej. Zatem jest to istotny związek dla metabolizmu organizmów żywych. Bierze on udział m.in. w powstawaniu kwasów tłuszczowych, niezbędnych składników choćby błon komórkowych. Do ich powstania konieczna jest reakcja karboksylacji Acetylo‑CoA. Za nią odpowiada wspomniany wyżej enzym.
Wykorzystanie herbicydów z grupy inhibitorów tego związku polega na tym, że u roślin rodziny traw karboksylacja Acetylo‑CoA ma inny przebieg niż u inn...