StoryEditor

Gwałtowne ulewy na południowym wschodzie kraju

Minionej doby mieszkańcy południowo wschodniej Polski przeżyli kolejne, tym razem skrajne ulewy. Stany wody w rzekach podniosły się o ponad 50 cm i zalały okoliczne pola i posiadłości.  
18.05.2023., 16:05h
W centralnej i północnej Polsce stany rzek nie stanowią zagrożenia, można nawet stwierdzić, że przybywa odcinków z niskimi poziomami wody. Diametralnie różna jest sytuacja na południu kraju, zwłaszcza w Małopolsce i na Lubelszczyźnie, gdzie minionej doby w wielu miejscowościach opady przekroczyły 40 mm, a lokalnie nawet 50 mm.
Jeden, miesięczny opad
Jak wskazują odczyty ze stacji pogodowych IMGW, minionej doby (17.05, godz. 6.00 do 18.05, godz. 6.00) opady w wielu punktach przekroczyły normę miesięczną, gdzie spadło w l/m2:
  • w Puławach  –  39,3 mm
  • w Zamościu  –  43,1 mm
  • w Tomaszowie Lubelskim  –  56,1 mm
  • Jędrzejówce  –  52,5 mm
  • w Chorzelowie  –  49,4 mm
  • w Nowym Żmigrodzie  –  42,3 mm
  • w Zawadzie  – 39,9 mm (szczegóły – patrz mapa; źródło IMGW).
Gwałtowne wezbrania rzek
Te ilości wody oznaczają, ze na 1 ha spadło od 400 tys. l do ponad 500 tys. l wody, co musiało zakończyć się lokalnymi podtopieniami, gdyż takiej ilości i fali nie są w stanie przyjąć żadne naturalne ujęcia, ani koryta rzek.
Najbardziej podniosły się poziomy rzek w woj. małopolskim, w większości od 30 do 50 cm w ciągu 12 godz. W województwach sąsiednim było to odpowiednio 15–30 cm/12 godz. (patrz mapa; źródło IMGW).
Oznacza to oczywiście straty nie tylko w miejscowościach z powodu zalanych posesji, dróg i piwnic, ale także podtopienia upraw polowych. Starsze, ozime plantacje łatwiej mogą przetrwać ten stan klęski, gorzej będzie z młodymi uprawami jarymi, tj. kukurydzą, słonecznikiem, ziemniakami, czy soją, które mogą zostać całkowicie zalane i zaduszone brakiem dostępu powietrza. Pola na skłonach będą natomiast silnie uszkodzone przez erozję wodną.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 11:25