Szkolenia podstawowe i uzupełniające IP
- W 2 załączniku rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2013 r. w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin zostały określone programy szkoleń w zakresie IP. Programy zostały określone dla szkoleń podstawowych i szkoleń uzupełniających w podziale na grupy roślin sadownicze, warzywne i rolnicze – podaje PIORiN.
Zobacz także: Integrowana Produkcja żyta i jęczmienia – bez standardu ESTA!
Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 2013 roku, o środkach ochrony roślin, producent rolny, który zamierza prowadzić produkcję w systemie IP, ma obowiązek zgłoszenia tego faktu, każdego roku do podmiotu certyfikującego. Ważne est zachowanie terminu, zgłoszenie nie może odbyć się później, niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin. W przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku.
Co dołączyć do zgłoszenia?
Do zgłoszenia uprawy w systemie integrowanej produkcji należy dołączyć:
- kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji,
- lub kopię innych dokumentów, które potwierdzają spełnienie określonych wymagań.
- Uwzględniając opisany stan prawny należy uznać, że producent rolny, aby móc spełnić warunek dołączenia kopi zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin powinien ukończyć szkolenie dedykowane dowolnej grupie roślin określonej w rozporządzeniu – podaje PIORiN.
Więcej niż jedna grupa roślin
Jeżeli producent rolny ma zamiar wprowadzić do systemu IP produkcję dwóch lub trzech grup roślin, nie jest wymagane ukończenie odrębnych szkoleń.
Bernat Patrycja
na podst. PIORiN
Fot: Urban