StoryEditor

Jak diagnozować patogeny już po ścięciu rzepaku?

W jaki sposób zdiagnozować problemy, które miały miejsce na plantacji już po ścięciu rzepaku?
13.06.2023., 10:06h
Pytanie Czytelnika: Po ścięciu rzepaku można podobno zdiagnozować problemy, które miały miejsce na plantacji. Jak to zrobić?


Zobacz także: Czy mączniak rzekomy w czerwcu jest groźny dla uprawy rzepaku?

Odpowiedź eksperta: Informacja o przyczynie problemów rzepaku pozwoli na bardziej precyzyjną strategię w kolejnym sezonie. W tym roku dużym problemem była sucha zgnilizna kapustnych.

Na ściernisku widać będzie wtedy powyłamywane pędy, pochylone w różne strony, a szyjka korzeniowa jest węższa niż łodyga i korzeń. Widać często także, że jest ona spróchniała, a sucha łodyga ma zwykle słomkowy kolor. Po próbie wyrwania pęd urywa się tuż przy glebie.

Sucha zgnilizna kapustnych na szyjce korzeniowej. Fot. Czubiński
Jeżeli problemem była zgnilizna twardzikowa, to łodyga jest najczęściej biała. Oznaką specyficzną jest występowanie wewnątrz niej przetrwalników grzyba. Próba wyrwania porażonego pędu udaje się tylko, gdy jest miękka gleba.

Zgnilizna twardzikowa,sklerocja wewnątrz pędu. Fot. Czubiński.
Jeśli natomiast problemem była wertycylioza, ścięte pędy są czarne w środku. Na zewnątrz czasem są ołowiowe smugi z drobny...
Pozostało 32% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 22:35