StoryEditor

Jak dobrze zastosować obornik?

Obornik obornikowi nierówny. Różnią się one składem, na co wpływ ma jego pochodzenie czy udział słomy. Czyli jak dobrze zastosować obornik?
18.10.2023., 14:10h
Wartość nawozowa obornika wynika nie tylko z gatunku zwierząt w gospodarstwie, lecz także ze sposobu chowu, żywienia, przechowywania – fermentacji odchodów, a także zabiegów agrotechnicznych po zastosowania go na polu. W tabeli 1. zestawiono zakresy zawartości składników dla 4 rodzajów obornika. Własny obornik najlepiej zbadać w laboratorium agrochemicznym na zawartość składników. Podstawową cechą, ze względu na wymogi prawne (170 kg/ha N rocznie) jest masa azotu w 1 tonie świeżego obornika.
Przyjmując wartości średnie dla podanych zakresów można jednorazowo (rocznie) zastosować ok. 28 t/ha obornika bydlęcego, a tylko 7,5 t/ha obornika kurzego. W tej masie obornika bydlęcego znajduje się 70–80 kg P2O5, w oborniku kurzym aż 130–140 kg P2O5.

Dawka fosforu, którego działanie jest porównywalne z działaniem superfosfatu prostego, w tym drugim przypadku wystarczy na pokrycie potrzeb co najmniej dwóch wysoko plonujących roślin. Obornik i pomiot ptasi są ponadto dobrym źródłem wapnia i magnezu. Z podaną powyżej masą obornika kurzego można wprowadzić do gleby ok. 300 kg/ha CaO. Ta masa bilansuje 2-letnie straty składnika z gleby (w...
Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. listopad 2024 05:58