StoryEditor

Jak działa gorczyca i rzodkiew mątwikobójcza?

Wysiew w międzyplonach gatunków mątwikobójczych gorczycy czy rzodkwi to jedno z zaleceń ograniczania populacji nicieni w glebie. Ale w jaki sposób te rośliny ograniczają te szkodniki?
21.10.2021., 11:10h
W przypadku tych gatunków mówimy o ograniczaniu populacji nicieni związanych z korzeniami, czyli np. mątwików czy guzaków. Inne nicienie, np. krępaki są szkodnikami wolnożyjącymi co oznacza, że ich cykl życiowy przebiega poza rośliną. Nie potrzebują zatem korzeni roślin żywicielskich, by się rozmnażać, a jedynie do odżywiania się.

Nicienie związane zasiedlają korzenie roślin żywicielskich, kiedy te zaczną wytwarzać swoiste wydzieliny do gleby. Nie każda jednak roślina jest dla mątwika atrakcyjna. Na szczęście atrakcyjne są gorczyca czy rzodkiew mątwikobójcza (na zdjęciu), których korzenie takie wydzieliny produkują (w przeciwieństwie do „normalnych” odmian, które również mogą być zasiedlane przez mątwiki). Odmiany mątwikobójcze mają tę właściwość, że wydzieliny ich korzeni powodują wyjście larw z cyst, jednak te nie są już w stanie dokończyć cyklu rozwojowego, czyli nie wnikają z powrotem do korzeni.

Przerywanie rozwoju szkodników

Kiedy już nicienie znajdą dla siebie atrakcyjne korzenie wtedy ich cysty (w przypadku mątwika) pod wpływem wydzielin po pewnym czasie uwalniają zawarte w nich larwy. Te przemieszczają s...
Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:46