StoryEditor

Jak interpretować zapisy o glebach na mapach rolniczych Geoportalu?

Mapy glebowe to narządzie, z którego korzysta się incydentalnie – zwłaszcza podczas kupowania czy dzierżawy gruntów. Czasem zaglądamy do nich, gdy wątpliwości budzi np. fakt, że pomimo suszy system monitoringu jej u nas nie wykazuje. Jednak warto zajrzeć do nich częściej, bo jest to kopalnia informacji także dla agrotechniki.

26.08.2024., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:

Co można wyczytać z map glebowo-rolniczych?

Kiedy korzystać z map glebowo-rolniczych?

Jakie wady mają zapisy na obecnych mapach glebowo-rolniczych?

Co oznaczają symbole grup granulometrycznych na mapach glebowo-rolniczych?

Jak przełożyć dane na mapach na współczesne normy?

Jakie wnioski agronomiczne można wyciągnąć z map glebowo-rolniczych?

Na mapy glebowo-rolnicze warto spojrzeć, gdy próbujemy zdiagnozować przyczyny nieprawidłowego rozwoju roślin. Bywa np. tak, że w trakcie wegetacji z zaledwie lekką suszą, rośliny w niektórych miejscach leżą pokotem. Wówczas przyczyną może być lekka kategoria warstwy podornej. Po prostu nie gromadzi się tam woda bo zalegający na głębokości 40–50 cm piasek działa jak sito.

Zobacz także: Nowa mapa dla rolników: kupujesz grunty? Geoportal pokazuje klasy gleby i działki KOWR

Czasem bywa odwrotnie – z wierzchu mamy piach, a rośliny pomimo suszy świetnie sobie radzą. To zasługa głębiej zalegającej gliny, która jest swoistym akumulatorem wody (i składników pokarmowych).

Układ warstw gleby decyduje także o nawożeniu, podziale dawki nawozów mineralnych, stosowaniu obornika i gnojowicy i podejściu do wapnowania.

Niestety zwykle nie wiemy i trudno dostrzec jaki jest skład granulometryczny (czyli jaki jest stosunek części piaszczystych do pylastych i do ilastych) w podglebiu. Przekonać można się o tym poprzez wykonanie odwiertu. Aby zbadać głębsze warstwy jeszcze dokładniej najlepiej próbkę pobierać z odkrywki glebowej. Mało kto na to się dec...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 17:14