StoryEditor

Jak siać międzyplon? [TESTUJEMY DLA WAS]

W kwietniu mało kto jeszcze myśli o międzyplonach sianych po żniwach. Jednak już teraz warto zastanowić się nad techniką ich siewu, zwłaszcza gdy będziemy stosować nasiona drogich gatunków.

09.04.2025., 08:00h

W lipcu ub.r. zaczęliśmy doświadczenie polowe, którego celem jest zbadanie, który z siewników (technik siewu) najlepiej zasieje mieszankę międzyplonową, w której skład wchodzą nasiona o różnej wielkości oraz wpływ tych mieszanek na glebę. Doświadczenie założono na polu w Poznańskiej Hodowli Roślin w Nagradowicach koło Poznania. Miejsce to leży niedaleko organizowanych od pewnego czasu pokazów „Żniwa i siew”. Jak przebiegało doświadczenie?

Najpierw poznaj glebę

Zanim wysialiśmy mieszankę, pobraliśmy z każdego poletka próbki gleby, w celu określenia nie tylko pH oraz przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu, a także azotu mineralnego w trzech warstwach gleby, ale także wilgotności. Ten ostatni parametr pozwoli sprawdzić, czy międzyplony przesuszają glebę, a może jest wręcz odwrotnie – lub przez kilka miesięcy nie mają większego wpływu.

W skład mieszanki weszły nasiona o trzech dość rozbieżnych rozmiarach:

  • groch odmiany Grot – 125 kg/ha;
  • wyka ozima odmiany Rea – 23 kg/ha;
  • facelia błękitna – ...
Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2025 19:20