Warto okres między zbiorem a siewem kolejnej uprawy wykorzystać na zbadanie stanu gleb (ile to kosztuje, patrz od str. 96). O ile próbki do badań zasobności i pH (ewentualnie też zawartości próchnicy) pobierane są z powierzchniowej warstwy 25–35 cm, trzeba pamiętać, że gleba nie ogranicza się do poziomu próchnicznego.
Zobacz także: Susza powiększa swój obszar. Całe polskie rolnictwo zagrożone?
Obejmuje ona również głębszą warstwę, tzw. podorną, która pełni istotne funkcje, zwłaszcza w glebach o gliniastej, pyłowej lub nawet ilastej warstwie podornej może ona stanowić znaczący magazyn wody i naturalnie występujących tam lub wmytych składników pokarmowych.
Różnice pomiędzy typami gleb
Spośród typów gleb występujących na gruntach ornych w Polsce najczęściej spotkamy gleby płowe i rdzawe, rzadziej gleby brunatne. Szczęśliwcy będą mieć w strukturze swoich gospodarstw także bardzo żyzne mady, rędziny, czarne ziemie, a czasem nawet czarnoziemy. Wszystkie wymienione typy gleb znacząco różnią się między sobą morfologią oraz właściwościami fizycznymi i chemicznymi, co wynika z genezy materiałów macierzystych oraz procesów glebotwórczych....