StoryEditor

Jak sprawdzić potencjał warstwy podornej gleby?

Wraz ze wzrostem cen nawozów oraz zwiększeniem ryzyka suszy coraz częściej chcemy skorzystać ze składników i wody zgromadzonych w głębszych warstwach gleby. Jak sprawdzić potencjał warstwy podornej gleby?

dr hab. Bartłomiej Glina
prof. UP w Poznaniu
05.09.2024., 08:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Różnice pomiędzy typami gleb
  • Zacznij od pobrania próbek
  • ODCZYN tak, węgiel zbędny
  • Jaki mamy wpływ?
  • Szansa w biologii
  • Korzyści z wiedzy

Warto okres między zbiorem a siewem kolejnej uprawy wykorzystać na zbadanie stanu gleb (ile to kosztuje, patrz od str. 96). O ile próbki do badań zasobności i pH (ewentualnie też zawartości próchnicy) pobierane są z powierzchniowej warstwy 25–35 cm, trzeba pamiętać, że gleba nie ogranicza się do poziomu próchnicznego.

Zobacz także: Susza powiększa swój obszar. Całe polskie rolnictwo zagrożone?

Obejmuje ona również głębszą warstwę, tzw. podorną, która pełni istotne funkcje, zwłaszcza w glebach o gliniastej, pyłowej lub nawet ilastej warstwie podornej może ona stanowić znaczący magazyn wody i naturalnie występujących tam lub wmytych składników pokarmowych.

Różnice pomiędzy typami gleb

Spośród typów gleb występujących na gruntach ornych w Polsce najczęściej spotkamy gleby płowe i rdzawe, rzadziej gleby brunatne. Szczęśliwcy będą mieć w strukturze swoich gospodarstw także bardzo żyzne mady, rędziny, czarne ziemie, a czasem nawet czarnoziemy. Wszystkie wymienione typy gleb znacząco różnią się między sobą morfologią oraz właściwościami fizycznymi i chemicznymi, co wynika z genezy materiałów macierzystych oraz procesów glebotwórczych....

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
dr hab. Bartłomiej Glina<br/>prof. UP w Poznaniudr hab. Bartłomiej Glina
prof. UP w Poznaniu
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 05:10