Pytanie Czytelnika: Ile zastosować w niej azotu w pierwszej dawce wiosennej?
Po przebadaniu gleby z warstwy 0–60 cm z plantacji pszenicy wyszło, że jest w niej 49 kg/ha azotu. Pszenica jest na początku krzewienia, rośnie po kukurydzy ziarnowej na glebie III klasy. Ile zastosować w niej azotu w pierwszej dawce wiosennej?
Odpowiedź eksperta: Trzeba wyjść od dwóch rzeczy: po pierwsze, ile azotu pobrały już rośliny do obecnej fazy rozwojowej i ile pobiorą do osiągnięcia fazy strzelania w źdźbło.
Mamy zatem najważniejsze informacje, które potrzebne są do obliczenia pierwszej wiosennej dawki azotu. Trzeba wyjść od dwóch rzeczy: po pierwsze, ile azotu pobrały już rośliny do obecnej fazy rozwojowej i ile pobiorą do osiągnięcia fazy strzelania w źdźbło. Jeśli zatem pszenica jest na początku krzewienia (4 liście), to jesienią rośliny pobrały około 5 kg/ha N. Do fazy strzelania w źdźbło rośliny powinny pobrać około 60 kg/ha N. W glebie mamy też azot, który nie może być pobrany przez rośliny. To składnik, który jest trwale związany z glebą i im mocniejsze stanowisko, tym jest go więcej. W powyższym przykładzie, biorąc pod uwagę stanowisko, może go być około 40 kg/ha...