StoryEditorMateriał promocyjny

Jak zdrowsza gleba może zwiększyć rentowność dzięki Cargill RegenConnect®

A gdyby tak zwiększyć produktywność i odporność gleby na suszę, jednocześnie oszczędzając na kosztach i generując nowe źródło przychodów?
07.05.2024., 10:33h

Taki jest potencjał regeneracyjnych praktyk rolniczych, takich jak siew międzyplonów i redukcja uprawy roli. Wykazano, że zwiększają one zawartość materii organicznej w glebie, dzięki czemu zatrzymuje ona więcej wody i składników pokarmowych. Z biegiem czasu pomaga to osiągnąć wyższe i bardziej stabilne plony, zwiększając ich rentowność - zwłaszcza biorąc pod uwagę przewagę piaszczystej gleby często występującej w Polsce oraz susze, których ostatnio tu doświadczyliśmy.

A ponieważ zdrowsza gleba oznacza zdrowsze uprawy, rośliny te mogą z kolei pochłaniać więcej dwutlenku węgla z powietrza. Zdrowsza gleba zapobiega również wypłukiwaniu i utracie składników odżywczych. Ponieważ rządy i firmy koncentrują się na łagodzeniu zmian klimatycznych, rolnicy mogą teraz zarabiać pieniądze na korzyściach środowiskowych, które tworzą na swojej ziemi. Jest to jeden ze sposobów, w jaki społeczeństwo dziękuje rolnikom za ciężką pracę przy produkcji żywności potrzebnej światu.

image
FOTO: Cargill

Cargill RegenConnect® to prosty, dobrowolny program, który pomaga rolnikom skorzystać z tej nowej możliwości. W ramach programu agronomowie firmy Cargill współpracują z rolnikami w celu wdrożenia nowych praktyk rolniczych. W miarę jak praktyki te wchodzą w życie, rolnicy otrzymują zapłatę za dwutlenek węgla naturalnie magazynowany w glebie, a także korzystają z silniejszych, bardziej odpornych pól.

Krzysztof Sumara prowadzi gospodarstwo rolne wraz z bratem i ojcem w województwie opolskim. Jego zdaniem każdy rok przynosi kolejne wahania rynkowe, zmiany przepisów i zmienną pogodę.  To skłoniło go do poszukiwania nowych rozwiązań, takich jak regeneracyjne praktyki rolnicze.

"Nadzieją jest oczywiście wygenerowanie jak największego zysku, ale także poprawa kondycji ziemi w naszym gospodarstwie" - mówi Krzysztof.

Początkowo Krzysztof nie był pewien, jak wybrać spośród różnych programów dostępnych na rynku. Wybrał Cargill RegenConnect®, ponieważ "indywidualne podejście pracowników firmy Cargill stało się kluczowe".

Bogusław Podlas jest agronomem firmy Cargill, który współpracuje z rolnikami w Polsce, takimi jak Krzysztof, w zakresie regeneracyjnych praktyk rolniczych.

"Rozpoczęcie odkrywania tych praktyk wiąże się z ponownym poznawaniem swoich pól i współpracą z glebą" - dodaje Bogusław. "Zasadniczo chodzi o to, aby gleba była zdrowsza, bardziej odporna i produktywna w dłuższej perspektywie, a także o uzyskanie za to zapłaty. W dzisiejszych niepewnych czasach, kto by tego nie chciał?".

Jak działa Cargill RegenConnect®?

Firma Cargill jest liderem w pomaganiu rolnikom w stosowaniu regeneracyjnych praktyk rolniczych, z powodzeniem wprowadzając Cargill RegenConnect® w Stanach Zjednoczonych w 2021 roku i rozszerzając go na Europę w 2022 roku.

W Polsce kwalifikujący się rolnicy przystępują do trzyletniego programu, w ramach którego wypłacana jest stała kwota za tonę netto CO2 sekwestrowanego w glebie.

W płodozmianie należy uprawiać jedną z upraw: pszenicę, kukurydzę, jęczmień, pszenżyto, żyto lub rzepak.

Jak wziąć udział w programie?

Możesz zarejestrować się online i zgłosić swoje pola, aby oszacować wpływ wybranych praktyk na emisję. W zależności od preferencji można zarejestrować wszystkie lub tylko wybrane pola.

Podczas sezonu wegetacyjnego otrzymujesz wsparcie od ekspertów firmy Cargill. Następnie Twoje praktyki są weryfikowane przez satelitę, w celu zatwierdzenia wdrożenia praktyk i upraw oraz obliczenia płatności za dwutlenek węgla sekwestrowany w glebie.

"Dostrzeżenie korzyści płynących z przyjęcia tych praktyk zajmie trochę czasu. Ale są one realne - i pomogą rolnikom zachować rentowność i siłę przez wiele lat. Przy okazji można zarobić, pomagając chronić środowisko" - powiedział Bogusław.

Rejestracja do programu Cargill RegenConnect® w tym roku rozpoczyna się wiosną i trwa do końca sierpnia. Odwiedź stronę regenconnect.cargill.com, aby sprawdzić swoje uprawnienia lub skontaktuj się z agronomem firmy Cargill pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 01:12