Uprawa wcześnie dojrzewającego jęczmienia ozimego to jeden ze sposobów walki z suszą. Jeśli jednak zjawisko wystąpi wczesną wiosną, tak jak w tym roku, efekt będzie ograniczony. Niedobór wody w marcu i kwietniu spowodował w niektórych rejonach zasychanie dolnych części roślin i redukcję pędów bocznych, co ograniczy plonowanie. W badaniach PDO, w zależności od poziomu agrotechniki, wynoszą one średnio 75–97 dt/ha. Na polach produkcyjnych wyniki te nie są aż tak imponujące, ale nawet ich redukcja o 20–30% jest przyzwoitym i często spotykanym osiągnięciem.
Jeśli zatem zmiana klimatu będzie zmierzać w kierunku łagodniejszych zim, zboże to może zyskać na znaczeniu i wzrośnie jego udział w strukturze zasiewów.
Ważny jest rejon uprawy
Wysokie plony i lepsza jakość ziarna jęczmienia ozimego są łatwiejsze do uzyskania, jeśli uwzględni się dobór odmian do poszczególnych rejonów uprawy. Badania PDO pozwalają bowiem wyróżnić odmiany, które najlepiej plonują w danym rejonie kraju. Po konsultacjach są one wpisane na Listę odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw (LOZ).
Cały tekst, w tym wojewódzkie Listy odmi...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jęczmień wymyka się suszy
Mimo wiosenno-letniej suszy jęczmień ozimy osiąga wysokie plony, co potwierdzają kolejne, krajowe wyniki badań PDO.