StoryEditor

KOLEJNE substancje czynne wycofane. Ipkonazol tylko do końca lutego! Co jeszcze znika z rynku?

Rok 2024 będzie podobnie jak rok ubiegły trudnym dla rolników okresem. Już teraz wiadomo, że wycofanych będzie kolejnych 7 substancji czynnych wchodzących w skład środków ochrony roślin. Sprawdź jakie substancje użyjesz w tym roku po raz ostatni.
11.01.2024., 11:17h
  • Ipkonazol fungicyd z grupy triazoli stosowany w uprawie kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, żyta oraz pszenżyta jako zaprawa nasienna. Środki zawierające tę substancję chronią uprawy między innymi przed głownią czy zgorzelą siewek. Są one także stosowane przeciw pleśni śniegowej oraz śnieci cuchnącej.

Preparaty wprowadzone do obrotu do dnia 31 sierpnia 2023 r. mogły być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 30 listopada 2023 r.; natomiast stosować, przechowywać oraz unieszkodliwić należy je do dnia 29 lutego bieżącego roku.

  • S-metolachlor – to substancja czynna z grupy chloroacetoamidów zawarta w preparatach chwastobójczych stosowanych głównie w uprawie kukurydzy w celu zwalczania m.in. chwastnicy jednostronnej.

Środki wprowadzone do obrotu do dnia 23 kwietnia 2024 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 23 czerwca 2024 r., natomiast zgodnie z informacją zawartą na stronie MRiRW preparaty te można wykorzystywać do dnia 23 lipca 2024 r. do tego czasu należy je również unieszkodliwić.

  • Dimoksystrobina – to kolejna substancja zawarta w fungicydach, które wkrótce zostaną wycofane z użycia. Należy ona do grupy strobiluryn, a znajduje się w preparatach przeznaczonych do ochrony rzepaku ozimego oraz jarego przed chorobami takimi jak: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa czy szara pleśń.

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/1436 z dnia 10 lipca 2023 r.

środki zawierające dimoksystrobinę. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 31 maja 2024 r.; to samo rozporządzenie wskazuje termin 31 lipca 2024 r. jako ostateczny do stosowania, przechowywania i unieszkodliwienia środków zawierających powyższą substancję.

Zobacz także: Wycofane środki ochrony roślin w 2024 roku. Co znika z rynku?

Obostrzenia wchodzące w życie w 2024 r. podobnie jak dla fungicydów nie są korzystne także dla herbicydów.

  • Triflusulfuron-metylu – to kolejna substancja czynna chwastobójcza, którą w tym roku użyjemy po raz ostatni, bowiem 20 sierpnia 2024 r. jest dniem do którego środki zawierające wyżej wymienioną substancję mogą być stosowane, przechowywane oraz unieszkodliwiane. Preparaty zawierające triflusulfuron-metylu przeznaczone są do zwalczania chwastów w uprawach buraka cukrowego, pastewnego oraz ćwikłowego.
  • Klofentezyna/chlofentezyna – to akaracyd z grupy tetrazyn. Środki z przedmiotową substancją czynną przeznaczone są do stosowania na jabłoni w celu ochrony przed przędziorkami. Można ich jednak używać już tylko do 11 listopada 2024 r. gdyż ten dzień Komisja (UE) wyznaczyła jako ostatni do stosowania, przechowywania oraz unieszkodliwienia powyższej substancji.
  • Metiram – to kolejna substancja czynna fungicydów, która już niedługo będzie niedostępna.

Środki z metiramem stosuje się w ochronie ziemniaka, jabłoni, pomidora oraz cebuli w celu ochrony przed chorobami takimi jak: zaraza ziemniaka, alternarioza czy mączniak.

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 28 maja 2024 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 30 września 2024 r., natomiast stosowane, przechowywane i unieszkodliwiane mogą być do dnia 28 listopada 2024 r.

  • Bentiowalikarb – to czwarta na chwilę obecną substancja stosowana w fungicydach, która zniknie z listy substancji dopuszczonych do stosowania. Preparaty z bentiowalikarbem przeznaczone są do zwalczania m.in. zarazy ziemniaka i mączniaka rzekomego cebuli w uprawach ziemniaka, cebuli oraz czosnku.

Należy pamiętać, że preparaty wprowadzone na rynek do 13 czerwca 2024 r. mogą być:

sprzedawane i dystrybuowane do 13 listopada 2024 r., oraz stosowane i przechowywane najpóźniej do 13 grudnia 2024 r.

Warto zauważyć, że decyzje o wycofaniu substancji aktywnych w środkach ochrony roślin są dynamiczne i mogą się zmieniać w zależności od nowych badań i informacji naukowych. Dlatego warto śledzić doniesienia o zmianach, by w miarę możliwości znaleźć alternatywne rozwiązania i przygotować się do nowej sytuacji.

 

Agnieszka Kalinowska

Fot: Canva

Agnieszka Kalinowska
Autor Artykułu:Agnieszka Kalinowska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. styczeń 2025 22:01